Teknoloji

Hayatımızı Değiştiren Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Bilgi ve iletişim teknolojilerini ilk duyduğunda eminim gözünde bir şeyler canlanmıştır bu belki hayatında en çok kullandığın nesnelerden biri olan akıllı telefondur (Akıllı Telefonlar aynı zamanda bir taşınabilir teknolojidir), beklide aklına geleceğin parçası olan robotlar gelmiştir. Verdiğim 2 teknolojide Bilgi ve iletişim teknolojileri için uygun örnekler ama Bilgi ve iletişim teknolojisi robotlardan ve akıllı telefonlardan çok daha büyük ve çok daha geniş bir sektör.

Bu yazımızda Bilgi ve iletişim teknolojileri nedir sorusuna cevap verip diğer ülkelerin verdiği değere ve hayatımızdaki yerine bakacağız. O zaman hadi okumaya devam et.

bilgi ve iletişim teknolojileri tablet ve bilgisayarlar

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Nedir ?

Bilginin toplanması, işlenmesi ,depolanması ve ağlar aracılığı ile bilgiyi farklı bir yere gönderilmesini ve bilgisayar teknolojilerini . kapsayan bütün teknolojilere bilgi teknolojisi denir. İletişim teknolojileri senin de bildiğin üzere günümüzde oldukça yaygın ve popüler teknolojilerden.

İletişim teknolojileri tahmin etiğin gibi bilgiyi bir yerden bir yere taşıyan yani ilete bilen teknolojilere verilen bir isimdir. Bu nedenle Bilgi ve iletişim teknolojileri sabit telefon ve radyo gibi eski teknolojileri de içerir.

eski sabit telefonlar

Bilgi ve iletişim teknolojileri (Bundan sonra kısaltma olarak BİT kelimesini kullanacağım) oldukça gelecek vaad etmekte. Tamam yukarda radyo ve sabit telefon hatları gibi eski teknolojilerin de BİT ‘ne dahil olduğunu söyledik ama Bit bunlardan ibaret değil.

Bit gelecek vaad eden bir çok teknolojiye sahip örneğin kimsenin elinden düşürmediği akıllı telefonlar yada günümüzde de oldukça popüler olan ve gelecekte daha da değerli olacak olan yapay zekayı da Bit arasında gösterebiliriz.

Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Faydaları Nelerdir ?

 • İletişimi kolaylaştırdı : Şuan kullandığımız akıllı telefonlar ve diğer iletişim araçları sence de mektuptan ve posta güvercinlerinden daha hızlı ve güvenli değil mi ?
 • Hayat standartlarımız yükseldi: Bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde hayat standartlarımız yükseldi nasıl mı bir çok günlük işimiz daha kolay zahmetsizce yapabiliyor ve hayatımızı daha kaliteli hale getirmek için Bit kullanıyoruz. Sadece bu da değil Bit sayesinde zamandan da tasarruf ediyoruz bunun sayesinde kazındığımız zamanı sevdiklerimize ayırabiliyoruz.
 • Şirketler için Maliyeti düşürür: Bazı şirketler buna çekingen yaklaşsa da Bit İçin ödediğiniz parayı geri kazanmanız düşündüğünüzden daha kısa sürecek çünkü İyileştirilmiş iletişim çok daha fazla üretkenliğe ve motivasyona yol acar ayrıca yaşadığımız teknoloji dünyası sayesinde bilginin ne kadar önemli bir şey olduğu her geçen gün daha da ortaya çıkıyor ve o bilgileri en etkili şekilde kullanmak ve saklamak için Bit ‘ne ihtiyacınız var. Sadece şirketler değil bizde bir çok ürünü daha ucuza alabiliyoruz
 • Stratejik düşünmeye teşvik eder: Bu biraz garip gelebilir nasıl teşvik edebilir ki diye düşüne bilirsin ama günümüzde şartları nedeniyle şirketlerin bir çoğu evde çalışma düzenine geçti. İnsanlar bir birine bulut sistemleri sayesinde belgeleri gönderebiliyor ve diğer insanlar ile nasıl iletişim kuracağını biliyor bu da onu bu şeyleri düşünmeden alı koyuyor ve etkileşimde oldukları için stratejik olarak düşünüp ilerleyebiliyorlar. Günümüz şartları için oldukça verimli bir çalışma şekli değil mi ? Peki sizin çalıştığınız şirketiniz nasıl bir yol izledi bunu bizimle yorumlarda paylaşın
 • Bilgileri korur: Eskiden şirketlerin hepsinde dosyaları korumak için bir oda bulunurdu bu oda bazı şirketlerde hala var. Bilginin güç olduğu bu dönemde bilgileri kağıtlarda saklamak pekte mantıklı bir şey değil. Özellikle hayati öneme sahip belgelerde bunun yerine İyi bir koruma ve şifreleme sistemine yatırım yapmalısınız. Bu tamamen güvenli diyemem ama eski tip dosya odalarından daha güvenli ve pratik olduğunu rahatlıkla söyleye bilirim.
 • Bilgiye ulaşımı kolaylaştırırlar: Eski den bir araştırma yapacağın zaman kütüphaneye gidip onlarca ansiklopediyi kurcalar eski dergileri tarar ve uzun uğraşlar sonucu istediğin bilgiye ya ulaşır ya ulaşamazdın ama şimdi bilgi sana sadece bir kaç tık ötede.
 • Eğitimin alınmasını sağladı: Günümüz şartları nedeniyle öğrenciler evde kalmak zorunda ve günümüz şartları olmasa bile eğitime ulaşamayan dünyanda binlere genç bulunmakta. Eğitime ulaşsa bile aynı nitelikteki eğitime ulaşamamakta ama Bilgi teknolojileri sayesinde bu sorun tamamen olmasa bile olabildiğince çözüme kavuştu. Dünyanın öbür ucunda normalde hiç bir zaman göremeyeceğin bir insandan ders alabilirsiniz yani öğretmenler ve öğrencilerin iletişimde kalmasını sağladı. (Peki uzaktan eğitim den memnun musun ? Aşağıda düşüncelerini yorum olarak bırak)
 • İstihdam: Bu sektörde ve bu sektör için açılmış olan diğer sektörlerde çalışan on binlere hatta belki de yüzbinlerce insan iş imkanı bulabiliyor.
 • Para Kazanma: Yukarıda söylediğim gibi bir çok insan bu işten para kazanıyor. Bir çok şirket Bit ‘ni üreterek satarak veya kiralayarak para kazanıyor ama sadece bu değil Bilgi teknolojileri sayesinde müşterilerinizi ve de ihtiyaçlarını daha iyi anlaya bilir ve onlar aldığı bilgileri kullanarak verilere göre stratejileri geliştirebilirler. Bunun ne faydası var denmeyin satış fiyatlarını tahmin dahi edemeyeceğiniz kadar büyük artışları sağlayabilir.
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerin çok fazla faydaları var ama bunların hepsini yazmaya çalışsak bu epey uzun bir yazı olurdu ve sizi sıkabilirdi o nedenle bu başka bir yazı konusu olsun.
Tableti sayesinde günlük işlerini halleden bir adam.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Nelerdir ?

Yukarıda bir kaç tanesinden bahsetmiştik şimdi diğerlerinde bakma zamanı geldi .

 • Uzay Sondaları (Uzay araçlarının dünyaya düzenli veri yollamaları onları bu listeye dahil ediyor)
 • Telefon
 • Faks
 • Radyo
 • Yapay zeka
 • Bilgisayarlar
 • Yazılımlar
 • Televizyon
 • Teleks
 • İnteraktif Bilgisayar
 • Uydu
 • GSM
 • Çağrı cihazı
 • Telsiz
 • Modem
 • video projektör
 • Video kamera
 • video oynatıcısı
 • matbaa
 • Yazıcı
 • Fotokopi vb.
 • CD-ROM
 • VCD
 • DVD
 • Ve daha niceleri

Bu listeye bakınca Bilgi ve iletişim teknolojilerin ne kadar hayatımızın içinde olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Bakınız: Giyilebilir teknolojileri nedir

Bilgi ve iletişim Teknolojilerinin Parasal Hacmi

2017’de dünyada Bilgi teknolojileri için harcanan paranın yaklaşık olarak 3,8 trilyon ABD Doları olduğu tahmin ediliyor ve 2009’dan 2017’ye kadar yılda %5 altında büyüme gösterdi. Yeni teknolojiler  ( IoT , Robotik , AR / VR ve AI ) alanında en fazla % 16 büyüme bekleniyor(Bu rakamlar 2018 için geçerlidir evet biliyorum 2018 geçeli çok oldu ama bulduğum doğru verilerden )

İnternetten para kazanma

ABD hükümeti 2014 yılında Bilgi teknolojileri Bütçesi 82 Milyar Dolardı. 2002′ den beri kurumsal gelirin yüzdesi maliyet olarak %50 artarak bütçelerini zorlamaya başladı mevcut şirketlerin bilgi teknolojileri maliyetlerine bakıldığında %75’i tekrarlayan maliyetlerdir ve geri kalan %25 bilgi teknolojilerini geliştirmek için yapılan yeni girişimlerin maliyetidir.

Ortalama Bilgi teknolojileri Bütçesi aşağıdaki gibidir :

 • %29 yazılım maliyeti
 • %26 Donanım maliyeti
 • %14 Dış hizmet sağlayıcıların maliyeti
 • %31 Personel maliyeti

Teknoloji Kapasitesi

1986 ‘da bilgiyi depolamak için dünyanın teknoloji kapasitesi 2,6 eksabayt idi (optimal olarak sıkıştırılmış) bu rakam takvimler 1993 yılını gösterdiğinde 15.8 eksabayta yükseldi.

bilgisayar ve internetten veri almak

Tarihler 2000 olup yeni bir yüzyıla girdiğimizde 54.4 ‘ün üzerine çıkmıştır ama tatbiki burada durmadı önce 2007’de 295 eksabayta sonrada 2014’de 5 zetta bayta kadar yükseldi.

Ülkelerin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörünün Büyüklükleri

2013 yılına göre Bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplam katma değer payına göre OECD Ülkelerinin sıralanmış tablosunu görüyorsun.

SıraÜlke% Olarak BİT sektörü
1 Güney Kore10.7
2 Japonya7.02
3 İrlanda6,99
4 İsveç6.82
5 Macaristan6.09
6 Amerika Birleşik Devletleri5.89
7 Hindistan5.87
8 Çek Cumhuriyeti5,74
9 Finlandiya5.60
10 Birleşik Krallık5.53
11 Estonya5.33
12 Slovakya4.87
13 Almanya4.84
14 Lüksemburg4.54
15  İsviçre4.63
16 Fransa4.33
17 Slovenya4.26
18 Danimarka4.06
19 ispanya4.00
20 Kanada3.86
21 İtalya3.72
22 Belçika3.72
23 Avusturya3.56
24 Portekiz3.43
25 Polonya3.33
26 Norveç3.32
27 Yunanistan3.31
28 İzlanda2.87
29 Meksika2.77
2013 yılına göre Bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplam katma değer payına göre OECD Ülkelerinin sıralanmış tablosu : Tablonun kaynağı wikipedia’dır

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Nedir Kısaca (Yukarının Özeti)

Bu kısım zamanı olmayanlar için ama yukarıyı okumanızı tavsiye ederim. Önce tanım ile başlayalım, Bilgiyi işleyebildiğiniz depolayabildiğiniz ve de ağlar aracılığı ile gönderebildiğiniz teknolojiler birer bilgi teknolojisidir.

İletişim teknolojileri adı üstüne bilgiyi Bir cihazdan öbürüne iletebilen bütün cihazlar İletişim teknolojilerinin içerisinde yer almakta. Bilgi ve iletişim teknolojilerine en güzel örnek hepinizin kullandığı akıllı telefonlardır.

Şimdi sıra geldi bilgi ve iletişim teknolojilerinin faydalarına. Bu faydaları görmek için kafanı kaldırıp günlük hayata sıklıkla kullandığın cihazlara bakman yeterli ama faydaların birkaçından bahsedelim. Öncelikle hayat standartlarımızı yükselti, Bilgiyi korumayı depolamayı ve de işlemeyi oldukça kolaylaştırdı,

Bu sektörde para kazanan binlerce insan var yani istihdam yaratı, Şirketlere daha fazla para kazandırdı. ve de sayamayacağım kadar çok faydası var. Bilgi ve iletişim teknolojilerini yukarıda liste olarak verdim oradan da bakabilirsin.

Yazımızın sonuna geldik görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bakınız : Bilişim nedir

Bakınız : Nanoteknoloji

Ömer Yücekaya

Paylaş
Yazar:
Ömer Yücekaya

Yakın Zamanda Gönderilenler

Dünyanın En popüler 5 işletim sistemi (İstatistikleriyle)

Başta akıllı telefonlar olmak üzere arkalarında karmaşık birçok sistemin olduğu bilgisayarları kolayca kullanabiliyoruz peki bunu…

2 sene önce

Bırakamadığımız Taşınabilir Teknolojiler Nedir ?

Hayatımızı bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değiştiren taşınabilir teknolojilere ve bu değişimin en güzel…

3 sene önce

Gezegenler Ve Uyduları: En Çok Bilinen 163 Doğal Uydu

Gecemize ışık katan ayı biliyorsundur. Peki sadece bizim mi ayımız var. Tabi ki hayır Diğer…

3 sene önce

Halkası Olan Gezegenler Hangileridir ?

Hepimiz uzayın o eşsiz ihtişamı içerisinde kaybolur gideriz o ihtişamın en göz alıcı detayına sahip…

3 sene önce

Uzay Sondası Nedir ? Uzay sondasının Özellikleri Nelerdir ?

Uzayı bizim için keşfeden uzay sondası nedir ve bizim için neden bu kadar önemli olduğunu…

3 sene önce

Uzaya Gidiş Bileti Uzay Mekiği Nedir ?

Uzay mekiklerini gördüysen ne kadar büyüleyici olduklarını fark etmişsindir. Onları böylesine büyüleyici yapan özelliklerini ve…

3 sene önce