Teknoloji

2020’nin En Çok Kullanılan İşletim Sistemi

Artık hayatımızın her alanında bilgisayarlar var. Onlarla uyuyor onlar sayesinde uyanıyor olduk ne zaman sıkılsak, konuya ilgimizi kaybetsek veya boş bir zamanımız olsa ilk kurtuluş kapısı olarak hemen onların başına geçiyoruz. Bu kurtuluş kapısını bizim için daha kullanışlı ve sade hale getiren işletim sistemleri olmasaydı bu metal ve cam parçaları pekte ilgimizi çekmezdi. Bizim için metal ve cam parçalarına anlam katan işletim sitemleri arasında doğal olarak bir rekabet içerisindeler. İnsanlar farklı nedenlerden dolayı farklı işletim sitemlerini tercih ediyorlar. İnsanların bu tercihlerini merak ettiniz mi gelin en popüler işletim sistemlerine bakalım.

En çok Kullanılan İşletim Sistemi (PC)

Günümüzde popüler olan beli başlı bazı işletim sitemleri bulunmakta bunlar Windows,Mac OS ve Ubuntu. İşletim sitemi olarak en bildikleri olsalar’da sadece bunlar değil bunlar gibi bir çok işletim sistemi mevcut. Bütün işletim sistemleri en iyi deneyimi sağlamak için kendilerini sürekli güncelliyor ve müşterileri mutlu etmeye çalışıyor ama bazı müşterileri mutlu etmek sandığınız kadar kolay değil. NetMarketShare ağustos 2020 verilerine göre Müşterilerini en iyi şekilde mutlu etmeyi başarmış ve en çok tercih edilmiş olan işletim sistemi 56,42 piyasa payı ile Windows 10 oldu.

en-çok-kullanılan-işletim-sistemi
windows-10-duvar-resmi

Windows 10 2015’te neredeyse ilk çıktığı zamandan beri zirveyi koruyor ve büyük ihtimal gelecekte’de korumaya devam edecek ama 10 Nisan 2020 kullanım verileri %57,34‘ken %56,42’e geriledi. Microsoft Windows 7 kullanmayı bırakanların Windows 10 geçmesini planladı ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve Windows kullanıcıların bir kısmı Mac OS işletim sistemine geçmiş gibi görünüyor. Bu sayı küçük olabilir ama ilk defa Apple firması Microsoft’tan kendine kullanıcı çekmiş oldu.

Windows xp Windows 8’i geçti

İşin en ilginç yanı 19 sene önce yayınlanan ve hepimizin çocukluğunun bir parçası olan Windows xp Windows 8’i geçmiş olması. Windows xp‘nin Pazar payı %1,26 iken Windows 8’in pazar payı %0.57 olarak açıklandı. Şuan dünya üzerinde yaklaşık 25,2 milyon Windows Xp kullanıcısı bulunmakta. Ayrıca 1. ve 2. sırada bulunan Windows 10 ve Windows 7 pazarın %82’sini oluştururken 3,49 ile MacOS X 10.15 ise üçüncü sırada yer alıyor.

Mobil İçin En Çok Kullanılan İşletim Sistemi

en-çok-kullanılan-mobil-işletim-sistemi
Mobil İçin En Çok Kullanılan İşletim Sistemi

Akıllı telefonlar günlük hayata bizim bir parçamız haline geldi artık onlarsız bir iş yapamaz olduk. Onları bizim için kullanışlı hale getiren işletim sistemlerinin sayesinde bu telefonları bu kadar yaygın kullanıyoruz peki bu işletim sistemlerinin en çok tercih edileni hangisi hiç düşündün mü ? bunları okuyunca eminim aklında bir şeyler canlandı çünkü büyük bir ihtimal bu yazıyı o işletim sistemlerine sahip bir akıllı telefondan okuyorsun. akılı telefonların tarihine baktığımızda pekte eski olduğu söylenemez ama bu zamana kadar bir sürü işletim sistemi ortaya çıktı. Zaman zaman bazı işletim sistemleri zirvede olsa’da günümüzde tahmin edeceğiniz gibi %85.23 pazar payı ile android yer almakta onu arkasında ise %10,63 ile İOS takip ediyor.

Bu yazımızda size hem bilgisayarda hem de mobilde en çok kullanılan işletim sistemi ni gösterdik.

Peki siz hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz

Yıllara göre en çok kullanılan işletim sistemi

İsterseniz nanoteknoloji nedir yazımıza’da bakabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
RSS
Pinterest
fb-share-icon