Sosyal Medya

Milyonların Her Gün Kullandığı Facebook Nedir

(Facebook nedir ?) sorusu aslında bir çoğumuzun bildiği bir soru çünkü nede olsa artık hayatımızın bir parçası ama bu parçasını çıkarmak isterseniz facebook hesap silme yazımızla devam edin. Şimdi geri dönelim konumuza sadece Facebook uygulamasından bahsetmiyoruz hemen her telefonda bulunan İnstagram,Whatsapp gibi facebooka ait bir çok popüler uygulaması mevcut peki hepimizin azda olsa bilgisi olduğu bu facebook nedir hiç düşündün mü? Düşündüyseniz okumaya devam edin

Facebook Nedir?

Facebook ilk başta Harvard’lı gençlerin arsında iletişimi sağlamak ve bağlantı oluştura bilmek için 4 şubat 2004 de Harvard’lı Mark Zuckerberg tarafından geliştirilen bir sosyal ağdır. İsmini Amerikan üniversitelerinde üniversitenin öğrencileri ve çalışanları tanımak için doldurduğu “paper Facebooks”adındaki bir form dan almakta. Günümüzde ise insanlar pek çok farklı amaç için kullanmakta.

Bunlar mesajlaşmak, resim ve video paylaşmak ,gönderi ve like atmak daha doğrusu zaman geçirmek için özellikle şu karantina günlerinde sadece Facebook değil genel anlamda sosyal medyaya yoğun bir ilgi bulunmakta. Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı konumunda yaklaşık 2 milyardan fazla kullanıcı bulunmakta. Kısaca facebook İnsanların bir biriyle farklı şekillerde iletişim kurduğu bir sosyal ağdır.

ZAmanınmızın efsanesi facebook nedir
facebook nedir

Facebook Değeri Ne Kadar?

Bildiğiniz Gibi Faceebok’un sadece 1 uygulaması yok Instagram,Whatsapp gibi bir çok hizmeti bulunmakta Facebook Instagramı 2012 yılında 1 milyar dolara satıl almıştı şimdi ise Instagram 100 milyar doların üzerinde değere sahip. 2014 yılında 19 milyar dolara Whatsapp’ı aldı. 4 milyar dolar nakit verirken 12 milyar dolar facebook hisselerinden verildi geriye kalan 3 milyar doları ilerleyen 4 yıl da hisselerden kazanılacak paydan ödeneceğini duyurmuştu. Tabi o zaman çok konuşuldu bu fiyatın abartı olduğu bir çok kişi tarafından söylendi. Facebook’un şu anki piyasa değeri 632 milyar dolarla dünyanın en pahalı 5. şirketi ve Facebook saniyede 323.12 dolar kazanmaktadır.

Facebook Ne Kadar Kullanıcısı Var?

Önce kendi ülkemizle başlayalım Türkiye de yaklaşık 51 milyon Facebook kullanıcı var ve bu kullanıcıların %64’ü erkek, %36’sı kadındır.

Dünyaya baktığımızda aylık aktif kullanıcı sayısı 2,23 milyardı ve bu kullanıcıların%56’sı erkek %46’sı ise kadındır. İşletme profilini kullanan sayfa sayısı 80 milyon civarındadır.

Sitede reklam veren 10 milyon hesap olduğu düşünülüyor. Sormak istedikleriniz veya Facebook ile ilgili paylaşmak istediklerinizi yorumlarda belirtin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
RSS
Pinterest
fb-share-icon