Teknoloji

Geleceğin Parçası Giyilebilir Teknoloji Nedir ?

Teknoloji durmaksızın gelişip farklı alanlarda hayatımıza girmeye devam ediyor. İşte bu alanlardan biri ‘de giyile bilir teknolojiler bu teknolojiler her geçen gün daha popüler ve yaygın kullanılmaya başlandı ama bir çoğumuzun kullandığı giyilebilen teknolojileri ne kadar tanıyoruz. Mesela rutin hayatımızda müzik dinlerken veya video izlerken diğerlerini rahatsız etmemek için kullandığımız kulaklıklar düşünülenin aksine giyilebilen teknolojilerin arasında değiller.

Giyilebilir teknoloji nedir ?

Aslında isminden ‘de anlayacağınız gibi vücudumuzun herhangi bir yerine taktığımız veya giydiğimiz teknolojik aletlerdir ama sadece giyilebiliyor olması yeterli değil giyilebildiği gibi aynı zamanda telefonumuzla internet veya bluetooth yardımı ile telefonunuzla bilgi alışverişinde olabilmeli. Bu sayede telefonumuza bakma gereği duymadan bir kaç işimizi yapabiliriz veya telefonumuzdan kalp atışlarımızdan attığımız adımlara kadar bir çok sağlık verisine’ de kolayca ulaşabiliriz bu sizce ‘de oldukça pratik değil mi?

Giyilebilir teknoloji nedir

Bu teknolojilerin en çok bilinenleri bir çoğumuz kullandığı ve bazen aksesuar olarak elbisemizi tamamlayan akıllı saatler. Tabi tahmin edebileceğiniz gibi giyilebilir teknolojiler sadece akıllı saatlerden ibaret değil… Aranızda merak edenlerin olduğunu biliyorum o yüzden az sabredin bu teknolojilerin bir kısmını aşağıda beraber inceleyeceğiz.

Giyilebilir Teknolojinin Geleceği

Yukarıdan ‘da anlayacağınız gibi hızla yaygınlaşan ve şu an bile bir çok insanının kullandığı bu giyilebilir teknolojiler ‘in gelecekte daha da büyük bir yerde olacağını görmek için Einstein veya Bill Gates olmanıza gerek yok. Şu an bile büyük bir pazara sahip olsa ‘da gelecekte daha da büyüyecek bir pazar sahip olacak.

Giyilebilir teknoloji nedir

Giyile bilir teknolojiler için yazılımlar ve uygulamaların pazarı da talep çoğalacağı olduğu için doğal olarak büyüyecek. Bundan işletmelerde payını alacak. Başta vücudumuzdan olmak üzere topladığı veriler sayesinde ihtiyacımız olanı ihtiyaç olduğu zaman karşımıza çıkararak ve böylelikle daha çok satışlar yapabilecekler.

Giyilebilir teknolojilerin ne olacağını hep birlikte yakın gelecekte tanık olacağız. Bu tür teknolojilerin hepsini bilişime borçluyuz (“hey bahsettiğin bilişim nedir ” diyenler için detaylı anlattığımız yazımıza bakabilirler veya bilişim teknolojileri alanı ve mesleklerini anlattığımız yazımızdan bilişimin alt dallarına ve mesleklerine bakabilirsin.) Lafı fazla uzatmadan bakalım Giyilebilir teknolojiler nelermiş ?

Giyilebilir Teknolojiler Nelerdir ?

1. Ringly

Giyilebilir teknoloji örneği akıllı yüzük RINGLY

Kadınların en çok seveceği giyilebilir teknolojilerden biri’ de şüphesiz budur bir akılı yüzük evet yanlış okumadın bir akıllı yüzük bu yüzük oldukça şık görünümünün yanın ‘da fitness takibi yapmanıza, meditasyon rehberliği almanıza ve mobil bildirimlerden haberdar olmanızı sağlıyor ve hepsini bu şık yüzük yapıyor.

Bunu yanı sıra tüm gün dayanabilen pil gücü ve su geçirmez özeliği sayesinde daha da kullanışlı bir hale gelen Ringly yüzük elbiselerinizi tamamlayacak kadar da şık bir aksesuar.

2. Zepp

Zepp golfcüler için giyilebilir teknoloji

Sırada ki giyilebilir teknolojimiz bir hareket takip cihazı olan Zepp Golf tutkunlarının beğeneceği bir cihaz olan zepp’ i golf eldiveninize bağlayarak kullana biliyorsunuz ve size İçeresinde bulunan hassas sen sörler yardımı ile hangi acıdan ve ne kadar şiddetli vurduğunuz gibi istatistik verileri sunuyor.

Bu verilerden yararlanarak bir puanlama sistemi aracılığıyla sizi puanlıyor. Arkadaşlarınızla rekabet etmeniz için bire bir olduğu kesin.

3. Luci

Giyilebilir teknolojiler VR gözlük luci

Listemizin 3. sırasında giyilebilen teknolojilerin en çok sevilen alanlarından biri olan VR teknolojisine sahip Luci var. Sizi bu dünyanın günlük monotonluğundan ve stresinden kısa süreliğine de olsa kurtaracak olan luci bu iş için biçilmiş kaftan.

Luci kolay taşınıla bilirliği, şık tasarımı ve yüksek çözünürlüğü ile öne çıkıyor. Farklı sanal evrenlerde gezmek için size lazım olan şey Luci. 360 derece de sanal evrenleri size 4K yansıta bilen Luci aynı zamanda inç başına 3000 pixel gibi nadir rastlanır bir özelliğe sahip. Günlük hayatından sıkılanlar ve arada bir kısa da olsa bu durumdan kurtulmak isteyenler için denenmesi gereken giyilebilir teknolojilerden biridir.

4. Under Armour’un Akıllı Ayakkabısı HOVR

Giyilebilir teknoloji akıllı ayakkabı hovr

Spor teknolojileri alanında büyük işler peşinde koşan Under Armour. Hovr adında ki bu Giyile bilir teknolojisi’ nin özellikleri oldukça ilginç ve gelecekte spor tutkunlarının favori ayakkabısı olacakmış gibi görünüyor.

5.Motiv Smart Ring

Giyilebilir teknolojiler nelerdir-akıllı yüzük motiv smart ring

Listemizin bir diğer akıllı yüzü olan Motiv Smart Ring ilk taktığını anda sizi ve hayatınızı değiştirecek. Yüzüğü parmağınıza taktığınız ve telefonunuza bağladığınız an sizin kalp atışlarınızı ölçen hareketlerinizi takip eden ve uyku düzeninizi izleyen bu yüzük tasarımı bakımın dan da oldukça şık olduğunu söylememize gerek dahi yok.

6. Posture Reminder T-Shirt

İsveç odaklı olan Posture Reminder T-Shirt ( Duruş Hatırlatıcı T-Shirt ) adından da anladığınız üzere duruş bozuklukları için tasarlanmış olan giyilebilir teknolojisinin amacı günümüzde ben de dahil olmak üzere bir çoğumuzun mustarip olduğu duruş bozukluklarını çöze bilmek ve omurgamızın deforme olmasını engelleyebilmek . Naylon ve spandex malzemelerinden üretilen ve içlik olarak da kullanılan bu giyilebilir teknoloji hem kadın hem erkekler için bir çok beden çeşidine sahip.

7. Tap Strap Giyilebilir Klavye, Kontrolör ve Mouse

Bilgisayarlara ilgisi olanlar için oldukça kullanışlı olabilecek olan bu giyilebilir teknoloji elinize bir eldiven gibi giyildikten ve Bluetooth ile bilgisayarına bağladıktan sonra hem klavye hem de mouse olarak kullana biliyorsunuz. Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi duran bu Giyilebilir teknolojiye alışmanız belki biraz zaman alabilir fakat bilgisayarlarla zaman geçirmeyi seven biriyseniz harcadığınız zamana değecektir.

8. Kadınlar İçin Güvenlik Uygulamaları ( Women’s Safety X)

woman safety x kadınlar için giyilebilir teknoloji koruması

Aslında bu tam olarak bir cihaz değil ama önemli olduğu için listeye eklemek istedim Giyilebilen teknolojiler düşündüğünüzden daha çok ilerledi  Women’s Safety X ödülü buna güzel bir örnek .Evet yanlış okumadın bu bir ödül ve amacı Kadınların şidedte veya tacize uğradıklarında kendilerini korumaları için geliştirilen giyilebilir teknolojileri daha çok gelişmesini ve önlerinin açılmasını sağlamak. 2017 yılının kasımın da yapılan yarışmaya 21 kişi katıldı ve bunlar kadınların güvenliği için en etkili yöntemleri bulmak için birbiri ile yarışıyor.

9. Electricfoxy Ping

sosyal ağ giysisi Electricfoxy Ping

Giyile bilir kıyafetlerin en ilginç olanlarından biride Electricfoxy firmasının Ping adlı giyilebilir teknolojisi aslında oldukça şık ve işlevsel. Kablosuz bağlantısı sayesinde Facebook hesabınıza erişim sağlaya biliyor ve kapüşonunuzu kapatıp açarak facebook’da durumunuzu güncelleyebiliyorsunuz. Facebook’da mesaj geldiği zaman omuz kısmında yer alan minik titreşim motoru aracılığı ile omuzunuza dokunulmuş hissi yaşatıyor ayarlarını düzgün yapabilirseniz oldukça işlevsel olabilen bu kıyafetin güzelliği ise işin cabası.

10. Google Glass

google-glass

İsminden de anlaya bileceğiniz gibi dünyanın en büyük teknoloji firması olan Google tarafından geliştirilen bir giyilebilir teknoloji gözlüğü. Oldukça işlevsel olan bu gözlük sesiniz aracılığı ile kontrol edebiliyorsunuz önündeki kamera aracılığı ile fotoğraf ve video çekebilmenizi sağlayan bu gözlük bunlarla da sınırlı değil. Seyahat ederken nerde olduğunu ve gördüğün şeylerin ne olduğunu gösteren çok harika bir özelliğe de sahip. Google glass’ın bir çok özelliği var ve buraya sığdırmamız mümkün değil ama merak edenler için Google Glass nedir ?yazımıza bakabilirler

11 Akıllı Saatler

en popüler giyilebilir teknoloji akıllı saatler

Her halde böyle bir liste yapıp da akıllı saatler yer vermemek akıl karı olmazdı. Hepinizin bildiği gibi telefon firmaları başta olmak üzer bir çok akıllı saat üreticileri var ve hepsinin ortak özellikleri sizin sağlığınızı ölçümleyip takip etmemizi sağlıyor ayrıca arama ve mesajlaşmanın yanı sıra telefonlar aracılığı ile yaptığımız bir çok şeyi telefona bağlanarak yapabiliyorlar Üstüne üstelik bir çok şık tasarıma sahip oluşu ‘da işin cabası.

12. Muse

muse meditasyon için giyilebilir teknoloji – giyilebilir teknolojiler

Meditasyon yapmak istiyorum ama bir türlü zihnimi boşaltıp konsantre olamıyorum diyenler için oldukça etkili olan sıradaki giyilebilir teknoloji ürünümüz Muse sayesinde zihninizi boşaltabileceksiniz. Bu cihaz araştırma seviyesinde bir EEG cihazı olarak tanımlanır. Yani beyin dalgalarınızın analizi yapabiliyor.

Topladığı verilerden ve yaptığı analizlerden yola çıkarak size daha iyi bir meditasyon tüyoları veren muse size daha kaliteli bir meditasyon deneyimi sunuyor.

13. Nike Adapt BB

Nike Adapt BB giyilebilir akıllı ayakkabı

Sıradaki giyilebilir teknoloji Nike ‘ın en teknolojik ayakkabılarından biri olduğu kesin. Teknolojik olduğu kadar da şık görünen ayakkabı bağcıklarla sorun yaşayanlar ve ayakkabın sıkılığından şikayet edenler için bire bir. Telefonunuz’ dan ayakkabın ne kadar sıkı olacağını ayarlayabiliyorsunuz. Artık durup bağcıklarla uğraşmanıza gerek yok bunun için tek dokunuş yeterli. daha fazla bilgi için yukardaki videoyu izleye bilirsiniz.

14. Giyilebilir Hoparlör Bose SoundWear 

bose soundwear Giyilebilir hoparlör

Listemizin 14. sırasın’ da müzik dinlemeyi sevenler için eşsiz bir giyilebilir teknoloji var. Bose firmasına ait olan Bose SoundWear  Giyilebilir hoparlör hem müzik dinlemenin hem’ de özgürlüğün keyfini çıkarabileceksiniz. Kulaklık takmaktan sıkılanların imdadına yetişen bu ürün oldukça ‘da iyi bir ses kalitesine sahip ve Fena durmayan tasarımı ise işin cabası. Belki bir gün sizde boynunuz’ da Bir kulaklık ile gezmek istersiniz.

15. Whistle 3

Whiste 3 hayvanlar için giyilebilir teknoloji

Listemizin son Giyilebilir teknolojisine geldik bu seferki diğerlerinden biraz farklı çünkü bu sefer insanlar için değil evcil hayvanlar için hazırlanmış bir giyilebilir teknoloji var. Hayvan severlerin çok hoşuna gidecek olan Whistle 3 evcil hayvanınızın tasmasına takıp kullanmaya başlıyorsunuz. Bu cihaz sayesinde evcil hayvanınızın nerde olduğunu GPS teknolojisi yardımıyla öğrenebileceksiniz, aktivite takibi yapıp tüm bu verileri elinizin altındaki telefonunuz’ dan öğrenebilmenizi sağlıyor.

Eğer evcil hayanınız durmadan kaçıyorsa Whistle 3 sayesinde korkmanıza gerek yok çünkü bu cihaz 4828 kilometrelik alanda konum takibi yapıyor ve ayrıca evcil hayvanınızın dişleme, pençeleme ve yalamalarına dayanıklı bir gövdeye sahip. Evcil hayvan sahipleri için çok kullanışlı bir cihaz olduğu kesin.

Giyilebilir Teknoloji Ne kadar Güvenli

giyilebilir teknolojiler ne kadar güvenli

Her teknolojik üründe olduğu gibi kişisel verilerinizin özellikle de sağlıkla ilgili olanların 3. şahıslara geçme ihtimali var. Başta casus yazılımlar olmak üzere bir kaç yol ile kişisel verileriniz, konum bilgilerinizi veya giyilebilir cihazınızla ulaşıla bilen her hangi bir veri ele geçirile bilir ama hemen korkmanıza gerek yok bu konunun uzmanları siber savunma olarak verilerinizi korumak adına bir çok yöntemleri var.

Cihaz düzenli kontrol edilirse ve bu konuda bilinçli davranırsanız eğer sizi zor durumda bırakacak bir sorunla karşılaşmazsınız. Ayrıca bu tip durmalar sadece giyilebilir teknolojiler için geçerli değil başta telefonunuz olmak üzere bir çok cihaz bu riskleri taşıyor.

Merak edenler teknoloji nedir yazımıza’ da da bakabilirler

Ömer Yücekaya

Paylaş
Yazar:
Ömer Yücekaya

Yakın Zamanda Gönderilenler

Dünyanın En popüler 5 işletim sistemi (İstatistikleriyle)

Başta akıllı telefonlar olmak üzere arkalarında karmaşık birçok sistemin olduğu bilgisayarları kolayca kullanabiliyoruz peki bunu…

2 sene önce

Hayatımızı Değiştiren Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Bilgi ve iletişim teknolojileri deyine eminim aklına bir şeyler gelmiştir. Şimdi beraber tanıma, hayatımızdaki yerine,…

3 sene önce

Bırakamadığımız Taşınabilir Teknolojiler Nedir ?

Hayatımızı bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değiştiren taşınabilir teknolojilere ve bu değişimin en güzel…

3 sene önce

Gezegenler Ve Uyduları: En Çok Bilinen 163 Doğal Uydu

Gecemize ışık katan ayı biliyorsundur. Peki sadece bizim mi ayımız var. Tabi ki hayır Diğer…

3 sene önce

Halkası Olan Gezegenler Hangileridir ?

Hepimiz uzayın o eşsiz ihtişamı içerisinde kaybolur gideriz o ihtişamın en göz alıcı detayına sahip…

3 sene önce

Uzay Sondası Nedir ? Uzay sondasının Özellikleri Nelerdir ?

Uzayı bizim için keşfeden uzay sondası nedir ve bizim için neden bu kadar önemli olduğunu…

3 sene önce