İnsanların Durmadan Oynadığı Gta Nedir Hiç Merak Ettin mi?

Günüz de Gta serisini bilmeyen yoktur herhalde. Belkide Gta bu kadar popüler yapan günlük hayatımızda yapamayacağımız şeyleri yapma fırsatı sunuyor olmasıdır. Belkide görevleriyle içimizdeki suçluyu canlandırmasıdır. bu kadar popüler olmasına rağmen ne kadar tanıyorsun Gta ‘yı. Gel beraber Gta nedir sorusunu cevaplayalım.

gta san andreas 2
Gta nedir

Gta Nedir?

Gta bir çoğunuzun bildiği gibi özgürlükte sınır tanımadığımız ve serilerdeki hikayeler ve görevlerle sizi sürükleyen video oyun serisi. Gta açılımı Gran Theft Auto Türkçe’sinin merak edenler için “Büyük otomobil hırsızlığı” anlamına geliyor. Açıkcası ben daha farklı daha şa şalı bir isim bekliyordum ama nede olsa önemli olan oyunun kalitesi ki bunu fazlasıyla da sağlıyor.

rockstar-games-gta-serisinin-yapımcısı
rockstar-games

Pekte kaliteli olduğunu söyleyemesem de gta ilk defa 1971 de 2D olarak çıktı karşımıza. Böylelikle dünya ilk defa Gta dünyasıyla tanışmış oldu. Eski adıyla DMA Desing olan Rockstar North tarafından İngiltere’de geliştirilen Oyunun ilk halini programlayanlar: David Jones , Mike Daily ve Dan/Sem houser kardeşlerdi.Tasarımı yapan ise Zachary Clarke oldu. Gta oyunların başında görmeye alıştığımız aşağıdaki logonu sahibi Rockstar Games’in bir üründür

Seri 2001 yılında devrim niteliğinde olan Gta 3 ile birlikte 3D dünyaya adımını atı. Bu sayede ilham alınan ve milyonları bağlayan bir seri haline geldi.

Gta Şehirleri

Gta seisi boyunca Rockstar Games karşımıza amerikan eyaletlerinde esinlenmiş haritalar sundu.

  • New York‘tan ilham alınarak Liber City tasarlandı.
  • Miami ‘den ilham alınarak Vice city tasarlandı.
  • Los Angeles‘tan ilham alınarak Las Santos tasarlandı .
  • San Francisco‘dan ilham alınarak San Fierro tasarlandı.
  • Las Vegas‘tan ilham alınarak Las Venturas tasarlandı.

Gran Theft Auto (1997)

gta-serisinin-ilk-oyunu-gta-1
gta-serisinin-ilk-oyunu-gta-1

Yukarıda da bahsettiğim gibi serinin ilk oyunu 2D dünyasında geçmekte ve grafiklerin iyi olduğu söylenemez. Oyunda sadece 4 silah bulunmakta. Oyun Liber City,Vice City ve Sanandreas olmak üzere 3 şehirde geçmekte.

Gran Theft Auto:London 1961(1999)

gta-London-1961
gta London 1961

Serinin 2. oyunu ve Gta 1 in genişletme paketidir. Oyun Londra da geçiyor. Gta 1 den tek farkı grafiklerin bir nebzede olsa daha iyi olması.

Gran Theft Auto London 1969(1999)

Gta-London-1969
Gta-London-1969

serinin 3.oyunu olsa da Gta 1’in genişletme paketler indendir Gta London 1961 den tek farkı haritaya Manchester da eklenmesidir.

Gran Theft Auto 2(1999)

gta-serisinin-4.-oyunu-gta-2
gta-2

Serinin 4. oyunu olan Gta 2 Kendinden öncekiler göre daha iyi ve gelişmiş bir şekilde çıktı karşımıza. Bu oyunla birlikte çete ve boya klasikleri seriye girmiş oldu. Hikmeti nedir bilinmez ama oyun 1999 yapılmasına rağmen 2013 de geçiyor.Oyunda ona Kill Frenzy deseler de Gta 3 oynadıysan eğer tanıdık bir isim olan Claude Speed ana karakterimiz.

Gran Theft Auto 3(2001)

gta-3-serinin-devrim-niteliğindeki-oyunu
gta-3

Serinin devrim niteliğindeki oyundur Çünkü artık 2D ve kuş bakışı yok. Serinin ilk 3D oyunu olması sayesinde bir çok yeniliğin öncüsü olmuştur. Oyun bu sefer çıktığı tarih olan 2001 de geçmekte. Ana karakterimiz Claude dır.

Gran Theft Auto :Vice City (2002)

gta-vice-city
gta-vice-city

Bu resmi görünce duygulanmayan erkek yok tur herhalde. Şimdi sıra serinin 6. oyunu olan Gta Vice City Haritası küçük olsa da içindeki duygu büyük. Ana karakterimiz Tommy Vercetti. Oyun 1986 yılında geçmekte.

Gran Theft Auto San Andreas (2004)

gta-san-andreas
gta san andreas gta nedir

Serinin bir başka efsanevi oyunu olan San Andreas da sıra. Serinin 7. oyunu olan San Andreas Oyunumuz 1992 yılında geçmekte ve ana karakterimiz Carl Jonshon (cj) dir. Oyun geçmişine gönderme yaparak Claude ile karşılaştığımız bir sahne var ve Görevde onunla yarışma Şansını yakalıyorsunuz.

Grand Theft Auto Advance (2004)

Gameboy-Advance-için-çikarılan-gta-advance
Gameboy-Advance-için-çikarılan-gta-advance

Serinin 8. oyunu olan Gta Advance “Gameboy Advance” için çıkarılan sürümüdür grafiklerin iyi olduğu söylenemez oyun daha çok Gta 1 ile Gta 3 karışımıdır. Çıktığı yıl olan 2004 de geçmektedir. Ana karakterimiz Mike ‘dır.

Grand Theft Auto Liberty City Stories (2005)

gta-liberty-city-stories-PlayStation-için-çıkarıldı
gta-liberty-city-stories- gta nedir

Gta Liber City Stories PlayStation için çıkarılan serinin 9. oyunudur. Grafikleri Gta San Andreasa benzemektedir. Ana karakterimiz Toni’dir. Oyunumuz 1998 yılında ismin dende anladığın gibi Liber City de geçmekte.

Grand Theft Auto Vice City Stories (2006)

gta-Vice-City-stories
gta-Vice-City-stories gta nedir

Lİber City Stories’e benzemektedir oyun serinin 10. oyunudur. Oyun 3D era (GTA 3,VC,SA,LCS,VCS) olarak adlandırılan grubun son oyunudur.Oyun 1884’te Gta vice city den 2 sene önce geçmektedir ana karakterimiz Victor Vance’dir.

Grand Theft Auto 4 (2008)

gta-4-gta-serisinin-devrim-niteliğindeki-oyunu
gta-4 – gta nedir

Gta 3‘ten sonraki devrim niteliğindeki oyun olan Gta 4 serinin 11. oyunudur. Göz kamaştıran grafikleriyle 2008 in Liber City sinde geçmektedir. Ana karakterimiz Niko Bellic’dir.

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned (2009)

gta-4-the-lost-and-damned-gta-4-ilk-genişleme-paketi
gta nedir

Serinin 12. oyunu aslında isminden de anladığın gibi Gta 4 ilk genişleme paketi TLAD’dir.

Grand Theft Auto IV : The Ballad of Gay Tony

gta-4-the-ballad-of-gay-toni-gta-4-son-genişleme-paketi
gta-4-the-ballad-of-gay-toni

buda Gta 4’ün 2. ve son genişletme paketidir bu paketle birlikte oyuna gay teması eklenmiştir.

Grand Theft Auto : Chinatown Wars (2009)

gta-cw-chinatown-wars-telefonlar-için-çıkarılan-ilk-oyun
gta-chinatown-wars

Gta 1 ve Gta 4 bir karışımı olan Gta CW telefonlar için çıkarılmış serinin ilk oyundur.

Grand Theft Auto V (2013)

gta-serisinin-son-oyunu-gta-5
gta-serisinin-son-oyunu-gta-5

120 milyon dan fazla satışla dünyanı gelmiş geçmiş en çok satan 3. video oyunu(En çok satan video oyunları listesini görmek için buraya tıklayın ) ve aynı zamanda serimizin 15. oyunudur. Oyun serinde bir ilk olan 3 ana karakteri bulunmakta (Franklin Clinton,Michael De Santa,Trevor Philips). Oyun 2013 yılında Los Santosta geçmekte

<