Teknoloji

Dünyanın En popüler 5 işletim sistemi (İstatistikleriyle)

Günlük hayata başta akıllı telefonlarımız olmak üzere birçok teknolojiyi kolayca kullanabiliyoruz oysaki arkalarında oldukça karmaşık yazılımlar ve normal insanların anlayamayacağı kadar karmaşık sistemler bulunmakta. Peki biz nasıl bu cihazları bu kadar kolay kullana biliyoruz? Bu soruya cevap veremiyorsak eğer her gün yanımızda olmalarına rağmen bu cihazları yeterince tanıyamamışız demektir (en azından çoğumuz için). Bu yazımızda başta telefonlar olmak üzere birçok bilgisayarı ve teknolojiyi kolayca kullanmamızı sağlayan ve de telefonun fiziksel olmayan en önemli parçası olan işletim sistemini tanıyacağız.

Sonrasında Dünyada ve Türkiye’deki en popüler 5 işletim sistemine tek tek değinip en sona geldiğimizdeyse sık sorulan soruları cevaplayacağız. İşletim sistemlerini daha iyi tanımak için bize sonuna kadar eşlik etmelisin. Hazırsan başlayalım.

apple ve android telefonların karşilaştırılması.
Apple ve android işletim sistemlerinin karşılaştırılması. En çok sevilen marka hangisi?

Yazımıza geçmeden önce size sıkkullandığımız pazar payı kelimesinin ne anlama geldiğini söyleyeyim. Pazar payı: Pıyasadaki bir malın toplam satış miktarı ya da gelirleri içinde bir firmaya ait olan pay anlamına gelen bir iktisat terimidir.

İşletim sistemi nedir ?

Listelerimize geçmeden önce işletim sistemini nedir önce onu bir gözden geçirelim. İşletim sistemi: Bilgisayarda bulunan bütün donanımları ve de yazıları yönete bilen, yazılımların çalışmasını sağlayan ortamı oluşturup donanımla iletişim kurmalarını sağlayan sistem yazılımlarıdır. Yani Bilgisayarınızda kullandığınız Google Chrome dan tutunda oynadığınız okey’e  kadar çalışmalarını sağlayıp onları denetleyen ve çalışacakları ortamı hazırlayan yazılımlar bütününe işletim sistemi denir.

Başka bir değişle: Bizim gibi normal insanların günümüzün en popüler cihazları olan telefon, tablet, bilgisayar, akıllı saat ve taşınabilir teknolojileri kullanmamızı sağlayan yazılımlardır.

En Çok Kullanılan 5 İşletim Sistemi

  1. Android
  2. Windows
  3. İos
  4. Mac OS (OS x)
  5. Chrome OS

1.Android

Günümüz dünyasında akıllı telefonları kullanmayan yetişkin sayısı nesli tükenmekte olan pandaların sayısından daha azdır herhalde. Bu durumu göz önüne alınca ilk sırada neden android işletim sisteminin olduğuna çok da şaşırmamak gerek. Ben dahil tonlarca insanın kullandığı ve Google gibi dev bir şirketin arkasında olduğu android işletim sistemi android 1.0 ile 23 Eylül 2008 tarihinde ilk kez aramıza katılarak milyonların hayatının bir parçası olacağı ve şu an bile büyüyerek devam eden bir serüvenin ilk adımını atmış oldu. Lafı uzatmadan Pazar payına geçelim, şu an ezici bir üstünlükle 1. sıraya oturan android Piyasanın %40,66’na sahip olarak dünyanın en popüler işletim sistemi olma ünvanını kazanıyor.

binllerce android işletim sisteminin logosu.
Androidin logosundan oluşmuş bir ordu.

2.Windows

Bir neslin gönlüne taht kurmuş olan Windows Xp’yi hepimiz hatırlarız o açılış logosundan tutunda açıldığındaki o sese kadar şahsen hâlâ aklımda. Eminin yaşı biraz büyük olanlar ne demek istediğimi daha iyi anlıyorlar. Bu nostaljiyi bize yaşatan Windows, Microsoft firmasıyla ilk defa 20 Kasım 1985’te insanların hayatında yer almaya başladı. Bu yer zamanla milyonlarca insana yayılarak kartopu misali büyümeye devam etti. Bir noktada o kadar büyüdü ki 2002 yılında Windows Dünya çapındaki bütün masaüstü bilgisayar pazarında %97.46’lık ezici bir paya sahipti. Günümüzde bu kadar değil elbette artık iyi iş çıkaran daha çok rakibi var ama buna rağmen 2021 yılının yazından itibaren Windows’un masaüstü bilgisayarlarda ki pazar payı %72.96 gibi devasa bir rakama sahipti.

Windows Akıllı telefonlar ve diğer bilgisayarları da işin içine dahil edince oran düşüyor ama hâlâ %32,3‘lük azımsanmayacak bir pazar payına sahip. Yukarıdaki rakamları görünce bu sana ufak gibi gelebilir ama unutma burada yüzlerce milyon bilgisayardan ve kullanıcıdan bahsediyoruz.

Masaüstü Windows Versiyonları Arasında Kullanım Oranları.

Windows 1079.84
Windows 714.77
windows 8.13.36
windows 81.16
Windows xp0.59
Windows vista0.26
En çok kullanılan Windows sürümleri.
Bir zamanlar çok popüler olan windows xp işletim sistemi. windows işletim sistemleri nelerdir
Bir zamanlar çok popüler olan windows xp

3.İOS

Günümüzde bizim için pahalıda olsa dünyada milyonlarca satan Apple’ın işletim sistemi olan İOS listemizde 3.sırada yerini alıyor. Bilmeyenler için Apple İPhone telefonlardan tutunda Apple Watch adındaki akıllı saatlere kadar birçok cihaz üretiyor ve bu cihazların normal insanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilmesi için de bir işletim sistemine ihtiyaç duyuyor. İşte burada devreye İOS giriyor ve bu cihazları bizim için daha kullanışlı hale getiriyor. Bizim için işleri daha kullanışlı hale getiren dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple’nin cihazları için geliştirdiği İOS’un pazar payı %15.97 gibi küçük görünen ama devasa olan bir oran.

İos sürümlerinin kullanım oranları

İOS 14.7%56.88
İOS 14.6%8.55
İOS 14.8%5.78
İOS 14.4%5.48
İOS 12.5%4.02
İOS 15.0%4.2
İOS sürümleri arasında en çok kullanılanlar

Apple tarafındanüretilen bazı Apple cihazları.
Apple tarafından üretilmiş bazı cihazlar.

4.MAC OS X

Listemize %6.82 oranıyla Apple’in diğer bir işletim sistemi olan MAC OS (OS X) yer almakta. MOC OS Apple tarafından Macintosh kısa adı mac olan kişisel bilgisayarları için geliştirdiği bir işletim sistemi. Daha önce kullanmadıysan eminim bir yerlerde gördün (Eminim çünkü aşağıda resmi var. :)) kendisi aynı zamanda Wİndows’un bilgisayarlardaki en büyük rakibi. Windows’tan sonra en çok tercih edilen sistem olmasına rağmen aralarında küçümsenemeyecek kadar fark var. Belki bunun nedeni Apple ürünlerinin pahalı olmasıdır, belki de insanlar Windows’u daha çok seviyordur.


Peki sen şu anda hangi işletim sistemini neden kullanıyorsun? Bunu yorumlarda paylaşarak cihaz almadan önce inceleyen insanlara yol göstermiş olursun.

Apple tarafından eskidenüretilmiş olan macintosh kalsik 2
Macintosh klasik 2 eskiden apple tarafından üretiliyordu.

5. Chrome OS

Listemizdeki bir başka Google İşletim sistemi olan Chrome OS bizi 5. sırada karşılıyor. 7 Temmuz 2009 tarihinde duyrulan Chrome os ilk defa Chromebook‘larla (Google’ın çıkardığı dizüstü bilgisayarlar) birlikte piyasaya sürüldü. Bu Chromebook’ların fiyatları diğerlerine göre daha ekonomik olması onları tercih edilir hale getirdi. Chromebook’ların bu avantajını kullanan Chrome OS da dünya çapında %1,11‘lik pazar payına erişerek dünyanın en popüler 5. işletim sistemi oldu ve listemize girmeye hak kazandı.

!! Bu verilen değişkendir bu yazıyı okuduğunuz tarihte pazar payları farklı olabilir!!

Ayrıca bakınız: Teknoloji İle Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki vardır.

Türkiye’de ki en popüler 5 işletim sistemi

Yukarıda dünya çapındaki veriler aracılığıyla sana en popüler işletim sistemlerini gösterdik peki Türkiye’de durum ne? Bizlerin dünyanın aksine sevdiğimiz ve tercih ettiğimiz işletim sistemleri hangiler? Gibi soruları İstatistiklerin ışığıyla cevaplarken aynı zamanda Türkiye’de ki en popüler işletim sistemlerini senin için sıralayıp hazır hale getirdik. Hazırsan Türkiye’nin en popüler 5 işletim sistemine beraber bakalım.

  • Android
  • Windows
  • İos
  • Os x
  • Linux

1.Android

Ülkemizde de dünya çapındaki gibi ilk sırada Google ait olan android işletim sistemi yer almakta. Eminim buna şaşırmadın çünkü etrafındaki insanların çoğu android sistemine sahip bir cihaz kullanıyor. Bunu zaten biliyoruz ama Türkiye’de farklı olan kısım Türkiye’de ki androidin pazar payı %58.17 yani Türkiye’nin yarısından fazlası android kullanıyor ki bu da dünya çapındaki orandan yaklaşık olarak %18 daha fazla kısaca bizler android işletim sistemini diğer ülkelerden daha fazla kullanıyoruz ya da fiyatlarından dolayı kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu da android işletim sistemini listemizde 1.yapıyor.

Türkiyede En Çok Tercih Edilen Android Sürümleri.

Android 10.0%25.42
Android 11.0%21,47
Android 9,0%15,78
Android 8.1%9,41
Android 6,0%6.44
Android 8,0%6,34
Trkiyede en çok kullanılan android sürmleri
Apple logosunu yiyen android işletim sisteminin yeşil logosu.
Apple vs Android

2. Windows

Türkiye’deki en popüler işletim sistemlerine 2. sıradaki Windows ile devam ediyoruz. Nerdeyse hepimizin çocukluğundan beri var olan ve bir zamanlar yaklaşık %90 pazar payıyla sektörü tekelini eline alan Microsoft’un bir ürünü olan Windows’u bilmeyen yoktur (Yukarıda da değinmiştik). Dünyada olduğu gibi Türkiyede de 2. sırada yer alanWindows’unn pazar payı %26.83 ile dünya geneline oranla biraz aşağıda kalsa da hâlâ çok yüksek bir orana sahip.

Türkiye’de Kullanılan En Popüler Windows Sürümleri

Windows 10%60.42
Windows 7%30.73
Windows 8.1%6.23
Windows 8%2
Windows XP%0.33
Windows Vista%0.24
Türkiyede en popüler Windows sürümleri

3.İOS

Listemizin 3. sırasında Apple’ın cihazları için üretmiş olduğu ve ülkemizde de çok fazla seveni olan İOS işletim sistemi yer alıyor. İOS işletim sistemi %10,28 oranıyla dünya çapına kıyasla yaklaşık %5’lik bir düşüşle listemizdeki yerin yine de korumaya devam ediyor. Söylemeden geçmeyelim Apple sadece akıllı telefonlar üretmiyor daha birçok bilgisayar çeşidi de üretiyor.

4. OS X

Listemizin bir başka Apple ürünü olan ve yukarıda ki listemizde de bulunan Apple’ın Macintosh, kısa adıyla mac adındaki kişisel bilgisayarları için geliştirmiş olduğu OS X yeni ismiyle MAC OS olan işletim sistemi yer almakta. Lİstemizin 4. sırasında yer alan OS X dünya çapına kıyasladığımızda pazar payı yaklaşık %5’lik bir düşüşle ülkemizde 1.3’lük bir pazar payına sahip. Aynı zamanda kendisi dünya çapına oranla listemizde en çok düşen 2 işletim sisteminden bir tanesi (en çok düşen diğer işletim sistemi yine Apple ait olan İOS).

Eski bir apple mac bilgisayar.
Eski bir apple mac bilgisayar.

5.Lİnux

Buraya kadar oran değişse de bütün dünyayı baz alan listemizle aynı gittik ta ki 5. sıraya kadar. Yukarıya baktıysan Dünya çapında en popüler 5 işletim sistemini sırlarken LİNUX işletim sisteminin olmadığını fark etmişsindir. Lİnux yerine orada 5. sırada CHROME OS işletim sistemi yer almaktaydı. Ülkemizde Chrome os diğer ülkelere kıyasla pek yaygın olarak kullanılmadığından dolayı bu listemizde CHROME OS yok ama onun yerine Türkiye’de %1.04’iük bir pazar payıyla Linux işletim sistemi yer almakta.

Linux işletim sisteminin logosu, Lunix logo
Linux (linux logosu).

LİNUX ile birlikte listemizin sonuna geldik bitirmeden önce şu an ki kullandığın işletim sistemini neden seçtiğini cihaz almadan önce işletim sistemlerini araştıranlar için paylaşarak bizleri aydınlatmış olursun yorumlara bekliyorum ama ondan önce işletim sistemleriyle ilgili sık sorulan sorulara bakalım.

kaynak: https://gs.statcounter.com/os-version-market-share/windows/desktop/turkey

En yaygın kullanılan işletim sistemleri nelerdir?

Dünya’da ve ülkemizde en yaygın olan işletim sistemleri hemen hemen aynı tabii bazı işletim sistemleri yükselirken bazıları düşüyor ama sırayı pek bozmuyorlar. 1.Sırada android 2. sırada Windows 3. sırada İOS yer almakta.

Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan masaüstü iletişim sistemi nedir?

Dünyada ve ülkemizde masaüstü bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemi microsoft windows sistemidir.

İşletim sistemi ne işe yarar?

İşletim sistemi: Bilgisayarda bulunan bütün donanımı ve de yazılımı yönete bilen, yazılımların çalışmasını sağlayan ortamı oluşturup donanımla iletişim kurmalarını sağlayan sistem yazılımlarıdır.

İşletim sistemi nedir ve görevleri nelerdir?

Bilgisayarda bulunan bütün donanımı ve de yazılımı yönete bilen, yazılımların çalışmasını sağlayan ortamı oluşturup donanımla iletişim kurmalarını sağlayan sistem yazılımlarıdır.

Programların çalışmasından denetlenmesine, yazılımın donanımla iletişim kurmasından kullanıcı için daha kullanışlı bir ortam sunmasına kadar işletim sisteminin birçok görevi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
RSS
Pinterest
fb-share-icon