Muhteşem Sosyal Ağ Reddit nedir?

Reddit aslında ülkemizde yaygın olarak bilinen bir Sosyal ağ değil ama eminim bir az da olsa bir yerde gördün veya duydun. Sonra merak ettin bu Reddit nedir diye ve şimdi buradasın. Bu yazımızda sana Reddit nedir ve Reddite nasıl üye olunur bunları göstereceğim sonra Reddit istatistiklerini ve senin için seçtiğim Subredditleri vereceğim o halde okumaya devam et.

reddit-nedir
reddit nedir

Reddit Nedir ?

Yukarıda da dediğim gibi ülkemizde yaygın olarak bilinen bir uygulama değil fakat 330 milyon gibi azımsanmayacak bir kullanıcı sayısına sahip. Buradan “Peki bu Reddit nedir” dediğini duyar gibiyim. Reddit 2005 yılında kuruldu . Reddit aslında bir çok farklı konuda içerik bulabileceğin bir sosyal ağ. Kullanıcıların isteği konu ve isteği türde ücretsiz bir şekilde kanal(subreddit) açarak paylaşım yapabileceği ve bu paylaşımların diğer kullanıcılar tarafından yorum alabileceği forum sitelerine benzeyen bir sosyal ağ diyebiliriz.

Reddite gönderilerin aldığı oya göre en üst sıralara çıka bildiği ve diğer kullanıcılar tarafından gönderiye çeşitli ödüller alabildiği bir Sosyal ağ. Redditde gönüllü olarak çalışan yöneticiler(redditör) aracılığıyla Reddit in seviyesi korunur. Redditörler sohbete zarar veren ,küfür eden ve sohbeti baltalayan gönderiler olabildiğince engellemeye çalışırlar. (Kısa bir not: Paylaşım yaparken karşınızdakinin de insan olduğunu unutmayın.)

Reddit Nasıl Kullanılır?

Yukarıda Reddit nedir diye bir baktık gelin şimdide nasıl kullana bileceğine bakalım. Reddit de bir şey paylaşa bilmek için önce kullanıcı hesabı açman gerek yoksa gönderileri sadece okuya bilirsin yorum veya oy kullanamazsın. Aslında üye olmak çok basit ve ücretsiz sadece e-mail hesabın gerekli. Aşağıda daha detaylı bir şekilde açıkladım.

Hesabı oluşturduktan sonra sıra geldi sevdiğin hesapları takip etmeye ilgilendiğin konuların sayfasından katıl(Join) butonuna tıklayarak o sayfaya katılabilirsin ve artık gönderi paylaşa bilir ve gönderilere yorum yapa bilirsin. Bir yukarı ve bir de aşağı olmak üzere iki ok ile gönderileri ve yorumları beğenip beğenmediğini gösterebilirsin.

reddit-nasıl-kullanılır
reddit nasıl kullanılır

Reddit Üye Olma

Ana sayfaya girdikten sonra kaydolmak (sign up) tıklayın senden e-mail hesabı isteyecek girdikten sonra bir kullanıcı adı ve bir adet parola belirlemeni isteyecek sonra robot olmadığını doğruladıktan sonra önünün bir kaç sayfa çıkacak istediğine sayfalara katıldıktan sonra tamamdır nur topu gibi bir Reddit hesabın oldu.

reddit-üye-olma
reddit üye olma

Reddit İstatistikleri

Şimdi sıra geldi zurnanın zort dediği yere yukarıda bir kaç bilgi verdim ama burada Reddit istatistiklerinin çoğunu bulabilirsin

  • Reddit 2005 yılında kuruldu.
  • 330 Milyon Reddit kullanıcısı bulunmakta.
  • Şubat 2018 – Mart 2019 tarihleri arasında Redditi tam 1.6 milyar kişi ziyaret eti.
  • Reddit tam 217 ülkede kullanılıyor.(19,02,2016)
  • Reddit günlük 40 milyon arama yapılıyor. (07.09.2017 )
  • Reddit günlük 5 milyon yapılıyor.(07.09.2017 )
  • Reddit’in değeri 1.8 milyar dolar. (31.07.2017)
  • Reddit aylık 8 milyar sayfa görüntülenme sayısına sahip. (06.11.2016)
  • Bugüne kadar oluşturulan kanal( subreddit) sayısı: 853,824.  (23.06.2015)

Reddit Muhteşem Subreddit Önerileri

Şimdi sana kaliteli Bir kaç subreddit önerisi vereceğim yeni başlayanlar mutlaka buraya bir göz atsın.

1.nevertellmetheodds: Normalde olması imkansız olan şeylerin fotoğraf ve videoları var. Genelde 40 yıl uğraşsanız olmayacak Mizah amaçlı şeyler var.

2.DIY: İnsanların Tecrübe , bilgileriyle ve hiç akla gelmeyecek yöntemlerle kendin yap tarzında gönderiler koyduğu ve diğer insanlara ilham veren bir subreddit. (Evde canı sıkılanlar bir baksın yapacak ilginç şeyler bulabilir kendine.)

3. explainlikeimfive: Aslında Benim en sevdiğim subreddit bu Çünkü Burada soruları cevaplarken teknik bilgiye girmeden ve 5 yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatılır soru ister uzay teknolojisi olsun ister genetikle ilgili olsun. Ama ne yazık ki İngilizce bir subreddit.

4.lifehacks: Hayat kurtarıcı pratik ve zekice fikirler paylaşıyorlar.İple nasıl kusursuz karpuz keseceğin den tutunda farklı lekeler nasıl ve neyle çıkaracağına kadar. Günlük hayatı kolaylaştırmak isteyenler için mutlaka bir bakılmalı.

5.animals being jerks!: Kafası Güzel hayvanların yaptığı mizahi hareketlerin paylaşımları var. Gülmek isteyenlere tavsiye ederim.

6.AskScience: Bilime meraklı olanlar için çok güzel bir subreddit bilimsel sorular sorulup cevaplanıyor eğer benim gibi bilime merakın varsa bir bak derim.

7.AskHistorians: tarih araştırmayı sevenler için tarih soruları ve cevaplar bulunmakta bu subreddit de.

8.Data Is Beautiful: Bir konu hakkındaki verilerin grafik haline getirilmiş veya resimlendirilmiş halleri var. Araştırdığınız konuyla ilgili grafikleri bulabileceğin bir yer.

Bu yazımızda sana başta Reddit nedir ,Reddit nasıl kullanılır nasıl Reddit üyesi olunur, Reddit istatistiklerinden senin için seçtiğimiz subreddidlere kadar hazırladık.

Reddit ile ilgili görüşlerinive merak ettiklerini yorum olarak belirtin

İstersen İnstagram nedir ve Facebook nedir yazılarımız ada bir göz atabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Twitter
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
RSS