Sosyal Medya

Milyonların Severek Kullandığı Reddit Nedir? (8 Subreddit önerisi)

Reddit aslında ülkemizde yaygın olarak bilinen bir Sosyal ağ değil ama eminim bir az da olsa bir yerde gördün veya duydun. Sonra merak ettin bu Reddit nedir diye ve şimdi buradasın. Bu yazımızda sana Reddit nedir ve Reddit’e nasıl üye olunur bunları göstereceğim ardından Reddit istatistiklerini ve senin için seçtiğim Subredditleri vereceğim en sondaysa seni sıkça sorulan reddit sorularını cevapladığımız soru cevap kısmı bekliyor olacak. Hazırsan yeni bir dünyanın kapısını beraber açalım.

Reddit Nedir ?

Yukarıda da dediğim gibi ülkemizde yaygın olarak bilinen bir uygulama değil fakat 430 milyon gibi azımsanmayacak bir kullanıcı sayısına sahip. Buradan “Peki bu Reddit nedir” dediğini duyar gibiyim. Reddit 2005 yılında kurululan birçok farklı konuda içerik bulabileceğin bir sosyal ağ aslında. Kullanıcıların isteği konu ve isteği türde ücretsiz bir şekilde kanal (subreddit) açarak paylaşım yapabileceği ve bu paylaşımların diğer kullanıcılar tarafından yorum alabileceği forum sitelerine benzeyen bir sosyal ağ kendisi.

telefonlar için Reddit uygulaması (reddit nasıl kullanılır)
Telefonlar için Reddit uygulaması (reddit nasıl kullanılır).

Reddit’e gönderilerin aldığı oya göre en üst sıralara çıka bildiği ve diğer kullanıcılar tarafından gönderiye çeşitli ödüller alabildiği bir Sosyal ağ. Reddit’te gönüllü olarak çalışan yöneticiler (redditör) aracılığıyla Reddit in seviyesi korunur. Redditörler sohbete zarar veren, küfür eden ve sohbeti baltalayan gönderileri olabildiğince engellemeye çalışırlar. (Kısa bir not: Paylaşım yaparken karşınızdakinin de insan olduğunu unutmayın).

Reddit Subreddit Nedir?

Subredditleri Reddit’in alt kategorileri gibi düşüne bilirsin aynı konuya ilgi duyan insanların videolar, yazılar, resimler ve gifler paylaşarak birbirleriyle etkileşim kurabildikleri tartışabildikleri bir yer. Bu kedilerin paylaşıldığı bir subredditde olabilir iki karşıt görüşün çetinbir şekilde tartıştığı tarihle ilgili bir subredditde olabilir. Maalesef her “bak bu güzelmiş ha ” dediğin subredite giremeyebilirsin çünkü bazı subredditlerin karma (bir çeşit puan türü) sınırı var.

“Yok ben karma kazanıp buraya gireceğim burası çok güzelmiş diyorsan” sana nasıl karma kazanıldığını da söyleyeyim: Atığın gönderilerin ve yorumların aldığı yukarı ok ve aşağı ok sayısı senin karma puanını belirliyor sen eğer gönderilerin ve yorumlarına yukarı ok alabilirsen karma puanı kazanıyorsun işte bu kadar basit (ama söylemesi).

(Beğeneceğini düşündüğüm yazı: Adına şarkılar yazdıran milyonların ilki facebook nedir ve sayısız kullanıcıya sahip olan facebook işte değeri).

Reddit Nasıl Kullanılır?

Reddit ne olduğunu öğrendiğimize göre gelin şimdide nasıl kullana bileceğine bakalım. Reddit de bir şey paylaşabilmek için önce kullanıcı hesabı açman gerek yoksa gönderileri sadece okuya bilirsin yorum veya oy kullanamazsın. Aslında üye olmak çok basit ve ücretsiz sadece Gmail hesabın olması gerekiyor.

Hesabı oluşturduktan sonra sıra geldi sevdiğin hesapları takip etmeye ilgilendiğin konuların sayfasından katıl (Join) butonuna tıklayarak o sayfaya katılabilirsin ve artık gönderi paylaşa bilir ve gönderilere yorum yapa bilirsin. Bir yukarı ve bir de aşağı olmak üzere iki ok ile gönderileri ve yorumları beğenip beğenmediğini gösterebilirsin.

(Seveceğini düşündüğüm içerik: En popüler sosyal ağlardan İnstagram ve sayfa oluşturma rehberi: Diğerlerinden geri kalma)

Reddit Üye Olma

Ana sayfaya girdikten sonra kaydolmak (sign up) tıklayın senden e-mail hesabı isteyecek girdikten sonra bir kullanıcı adı ve bir adet parola belirlemeni isteyecek sonra robot olmadığını doğruladıktan sonra önünün birkaç sayfa çıkacak istediğine sayfalara katıldıktan sonra tamamdır nur topu gibi bir Reddit hesabın oldu.

Reddit' in kırmızı beyaz logosu (reddit nedir).
Reddit’in logosu. (Reddit nedir)

Reddit İstatistikleri

Şimdi sıra geldi rakamsal olarak Reddit’in ne kadar büyük bir sosyal ağ olduğunu göstermeye yukarıda birkaç bilgi verdim ama burada Reddit istatistiklerinin çoğunu bulabilirsin.

 • Reddit 2005 yılında kuruldu.
 • Abd’li yetişkinlerin % 25’i reddit kullanıyor
 • 430 Milyon Reddit kullanıcısı bulunmakta.
 • Şubat 2018 – Mart 2019 tarihleri arasında Redditi tam 1.6 milyar kişi ziyaret eti.
 • Reddit tam 217 ülkede kullanılıyor.(19,02,2016)
 • Reddit günlük 40 milyon arama yapılıyor. (07.09.2017 )
 • Reddit’in değeri 6 milyar dolar. (2021)
 • Reddit aylık 8 milyar sayfa görüntülenme sayısına sahip. (06.11.2016)
 • Bugüne kadar oluşturulan kanal (subreddit) sayısı:853,824  (23.06.2015).
 • 2020’de Reddit Amerika da en popüler 7. sosyal medya ağı oldu.
 • 2020’de Reddit’de 2 milyar yorum paylaşıldı.
 • 2020’de Reddite toplam 303,4 milyon gönderi paylaşıldı ki bu sayede yıla yaklaşık %52,4lük büyüme yaşandı.

Reddit’in kalbi olan subredditlerin en sevdiğim 8 tane subreddit önerilerini seninle paylaşıyorum.

Şimdi sana kaliteli Bir kaç subreddit önerisi vereceğim yeni başlayanlar mutlaka buraya bir göz atsın.

1.nevertellmetheodds: Normalde olması imkansız olan şeylerin fotoğraf ve videoları var. Genelde 40 yıl uğraşsanız olmayacak Mizah amaçlı şeyler var.

2.DIY: İnsanların Tecrübe , bilgileriyle ve hiç akla gelmeyecek yöntemlerle kendin yap tarzında gönderiler koyduğu ve diğer insanlara ilham veren bir subreddit. (Evde canı sıkılanlar bir baksın yapacak ilginç şeyler bulabilir kendine.)

3. explainlikeimfive: Aslında Benim en sevdiğim subreddit bu Çünkü Burada soruları cevaplarken teknik bilgiye girmeden ve 5 yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi anlatılır soru ister uzay teknolojisi olsun ister genetikle ilgili fark etmez ama ne yazık ki İngilizce bir subreddit.

4.lifehacks: Hayat kurtarıcı pratik ve zekice fikirler paylaşıyorlar.İple nasıl kusursuz karpuz keseceğin den tutunda farklı lekeler nasıl ve neyle çıkaracağına kadar. Günlük hayatı kolaylaştırmak isteyenler için mutlaka bir bakılmalı.

5.animals being jerks!: Kafası Güzel hayvanların yaptığı mizahi hareketlerin paylaşımları var. Gülmek isteyenlere tavsiye ederim.

6.AskScience: Bilime meraklı olanlar için çok güzel bir subreddit bilimsel sorular sorulup cevaplanıyor eğer benim gibi bilime merakın varsa bir bak derim.

7.AskHistorians: tarih araştırmayı sevenler için tarih soruları ve cevaplar bulunmakta bu subreddit de.

8.Data Is Beautiful: Bir konu hakkındaki verilerin grafik haline getirilmiş veya resimlendirilmiş halleri var. Araştırdığınız konuyla ilgili grafikleri bulabileceğin bir yer.

Redditle İlgili sık sorulan sorular

Reddit ne işe yarar?

Reddit insanların diğer sosyal ağlar gibi video, görsel, metin paylaşmalarına ve bu paylaşımlar üzerinden tartışmalarına ve bir araya gelmelerini sağlıyor. Reddit’in birçok konuda oldukça faydalı subredditler sahip olması onu birçok konuda rakiplerine göre daha yararlı bir hale getiriyor.

Reddit ne kadar kullanıcısı var?

Reddit bir önceki yıla göre %30,3 artış sağlayarak aylık 430 milyon kullanıcıya erişti.

Reddit karma nedir? Karma nasıl kazanılır?

Karma Reddit’in puanlamak için kullandığı bir sistemdir. Bu sistem aldığınız yukarı ok ve aşağı okun sayısına göre çalışır (aldığınız yukarı okların sayısı artıkça puanınızda artacaktır) aldığınız bu puanlar sayesinde gönderi yayınlamanıza olanak veriyor ne kadar yüksekse o kadar iyi (Bazı Subredditlerin de bir karma sınırın var yani puanınız yeterli değilse bu Subredditler’e üye olamazsınız).

Reddit Subreddit nedir?

Subredditleri Reddit’in alt kategorileri gibi düşüne bilirsin aynı konuya ilgi duyan insanların videolar, yazılar, resimler ve Gif’ler paylaşarak birbirleriyle etkileşim kurabildikleri tartışabildikleri bir yer. Bu kedilerin paylaşıldığı bir subreddit de olabilir iki karşıt görüşün tartıştığı tarihle ilgili bir subreddit de olabilir.

Redditin değeri ne kadar ?

2019’da değeri 3 milyar dolar olarak belirlenen Reddit’in değeri 2021 yılında 6 milyar dolara olarak belirlendi.

Merak etiğin ve Reddit’le ilgili kafanı karıştıran şeyleri ve görüşlerini yorumlarda benimle paylaş ki hem senin gibi düşünen insanların soruları cevaplanmış olsun hem de karşılıklı diyaloğumuz olur.

Seveceğini düşündüğüm içerik: Milyonlara ulaşmanın en etkili yolu Twitter tt olmanın az bilinen formülü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
RSS
Pinterest
fb-share-icon