Teknoloji

Bırakamadığımız Taşınabilir Teknolojiler Nedir ?

Hayatımızın her yerine giren taşınabilir teknolojileri eminim ki biliyorsundur ve hatta beklide bu sitenin kullanıcılarının %73,2 gibi sende taşınabilir teknolojilerden en popüleri ve en çok kullanılanı olan akıllı telefonlarından biri ile şuan bunu okuyorsundur. Günlük hayata sıkça kullanmakta olduğun taşınabilir teknolojileri biliyorsun çünkü sürekli kullanıyorsun bunların başında da genellikle akıllı telefonlar geliyor.

Taşınabilir teknolojiler nelerdir

Gün geçtikçe bilgisayarlar ve elektronik aletler daha küçük ve daha gelişmiş bir yapıya kavuşuyor. Bu sayede taşınması ve yaptığı işlerin sayısında artıyor Şimdi gelelim hayatımızı değiştiren ve değiştirecek olan taşınabilir teknolojilere.

Taşınabilir Teknolojiler Nelerdir ?

 • Akıllı telefonlar
 • Tabletler
 • Dizüstü bilgisayarlar
 • Bluetooth cihazlar
 • Giyilebilir teknoloji
 • Hayatınızın kolaylaştıran küçük taşınabilir diğer cihazlar

Akıllı Telefonlar

Eminim ki sana akıllı telefonları anlatmama gerek yoktur dur nede olsa 7den 70 e sen dahil herkesin kullandığı ve artık hayatın bir parçası haline gelen bir taşınabilir cihaz kendisi ama yine de bir değinmiş olayım. Günümüzde sıradan bir insanın bilgisayarlar ile yapabileceği şeylerin daha fazlasını telefonlardan yapabilmekte. İnternete gezinmekten anlık mesaj atmaya kadar adresi bulmak tan tutun da oyun oynamaya kadar daha sayamayacağım bir çok şeyi telefonlar ile yapıyoruz.

akıllı telefonlar da birer taşınabilir cihazdır

Hayatımızı da ne kadar kolaylaştırmış yahu diye düşünebilirsin ki bir bakıma haklısın ama akıllı telefonlar 2 ucu keskin bıçak gibi dikkatli kullanmasan kesilen taraf sen olursun. Bu biraz abartı bir benzetme oldu ama gün geçtikçe insanlar daha da tembelleşmekte ve hem topluma hem de insan sağlığına kapanmaz yaralar açmakta. Bundan daha önemlisi , bir kişi seni hakkında ki her şeyi bilip verilerini kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilir. “İyide veriler ile ne yapabilir bilse ne olur bilmese ne olur” diye düşünen bir çok insan var.

Sizin kaldığınız otelin adresinden yaptığınız özel konuşmalarınızdan tutunda o gün neler yaptığınıza neyi ne kadar sevdiğinize kadar her şeyi bildiğini düşünün bu bilgiler ile hayatına yön verebilir ve daha da kötüsü kontrol edebilir. O nedenle insanlar verilerin güvenliğine önem veriyor.

Tabletler

Tablet yada tablet bilgisayar sen nasıl söylemek istersen, Telefondan büyük ve bilgisayardan küçük olan tabletler arama haricinden telefon ile yapabileceğiniz her şeyi size yapma fırsatı veriyor. Sıradan bir insanın telefonla veya bilgisayarla yapacaklarını tabletler aracılığı ile de de gerçekleştirebilir.

tabletlerin yardımı ile telefonların yapabileceği her şeyi yapabilirsin(aramak hariç)

Örneğin tabletler aracılığı ile maillerinizi okuyabilir oyun oyun oynaya bilir, Kolayca not alabilir ve rahatlıkla internette sörf yapabilirsin. Yukarıda yazdığım gibi tablet bilgisayar yani tabletlerde aslında bir tür bilgisayardır. Tabletlerinde normal bilgisayarlar gibi belleğe, depolama birimine ve işlemciye sahiplerdir ve bu da onları bilgisayar sınıfına sokar.

Dizüstü Bilgisayarlar

Dizüstü bilgisayarlar diğer adıyla laptoplar taşınması avantajı sayesinde bir çok kişinin tercih ettiği taşınabilir teknolojilerdendir. Masa üstü bilgisayarların bilgisayar, ekran ,fare ve klavyesini tek bir parça haline getirilmiş halidir diz üstü bilgisayarlar. Diz üstü bilgisayarların diğer bir avantajı ise şarj edilebilir bataryalara sahip olmaları bu sayede güç kaynağından uzakta olsa bile kullanılabilirler.

dizüstü bilgisayarlı ile istediği yerde rahatça çalışan kadın.

Masa üstü bilgisayarlar ile yapabileceğiniz hemen her şeyi diz üstü bilgisayarların ile de yapabilirsiniz ama yapısı gereği montaj ve tasarımı daha zordur buda onu masaüstü bilgisayarlardan daha maliyetli hale getiriyor.

Bluetooth cihazlar

Önce kısaca bluetooth nedir ona bir değinelim. Bildiğin üzere bluetooth kablo bağlantısı olmadan kısa mesafe radyo frekansı (RF) teknolojisini adıdır. Bluetooth bilgisayarların ve diğer bluetooth cihazların kablo bağlantısı olmaksızın haberleşmelerini sağlar. bluetooth teknolojisi 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışarak ses görüntü ve veri aktarımı yapabilmektedir. 24 MBPS’ye kadar veri aktara bilen cihazlar 10m ile 100m arasındaki mesafe içerisinde etkin çalışabilir.

Bluetooth kulaklıklar en yaygın Bluetooth cihazlardandır

Başta bluetooth kulaklıklar olmak üzere kullandığımız bir çok bluetooth cihazı var. Bu cihazları çoğu kulaklıklar gibi taşına bilir cihazlar. Örneğin akıllı saatler, bilgisayar fareleri, oyun kolları ve giyilebilir teknolojilerin bir çoğu. Giyilebilir teknolojiler bir alt başlık olduğu için hadi aşağıdan devam edelim.

Giyilebilir Teknolojiler

Adından da anlayabileceğin gibi vücuduna taktığın veya giydiğin her şey giyilebilir teknolojiler arasına giriyor. Sadece giyilebilir olması yeterli değil diğer teknolojik cihazlarla da veri alış verişi yapabiliyor olması gerekli. Giyilebilir teknolojiler hayatımıza oldukça kolaylık sağlamakta ve her geçen gün daha da yaygınlaşmakta.

Giyilebilir bir teknolojiye güzel bir örnek

Hızla gelişen ve yaygınlaşan giyilebilir teknolojilerin ilerde hayatımızda daha büyük bir yeri olacağını anlamak için Einstein veya Bill Gates olmana gerek yok. Gelişen sadece giyilebilir teknolojiler olmayacak giyilebilir teknolojilerle beraber artan talebi karşılamak için bir çok bilişim ürünü, yazılım, uygulamalar ve pazarları da gelişecek .

Hayatınızın Kolaylaştıran Küçük Taşınabilir Diğer Teknolojiler

Yukarıdaki kategorilere giremeyen ancak oldukça faydalı diğer taşınabilir cihazları da es geçmemek gerek. Belki diğerleri kadar yaygın değiller ama oldukça kullanışlı olan bu küçük dostlarımız hayatımızın birçok yerinde bize kolaylık sağlayacak. Örneğin okuma kalemi bir çoğumuz okumayı bildiğimiz için bu büyük bir önemi yok ama okuma bilmeyen insanlar için hayati önemi olabilir.

kameralar buna bir örnek

Ayrıca bu kalemleri geliştirerek farklı dildeki metinleri Türkçe okumasını sağlayabiliriz buda İngilizce kitap okumaya çalışan biri için oldukça faydalı olacaktır. Bir başka örnek olarak taşınabilir oyun cihazları bu pekte hayati olmasa bile bir çok oyun sevenin sıkıcı yolculuklarda ve bilgisayarına erişemediği anlarda imdadına yetişecek olan cihazlardır. Bunlara en güzel örnek küçükken oynadığımız el atarilerini verebilirim:)

Taşınabilir Teknolojiler Kısaca (Yukarının özeti)

Hayatımızın her yerinde olan taşınabilir teknolojileri emininki biliyorsundur. Bu devirde bilmeyende yoktur dur. Hem taşıması kolay hem de ortalama bir insanın bilgisayarlar ile yapabileceği bir çok şeyi yapma imkanı sunuyor. Bu teknolojilerin en popüler olanı tahmin ettiğin gibi akıllı telefonlar ama taşınabilir teknolojiler sadece akılı telefonla ibaret değil ve bir çok farklı alanda hizmet veren sayısız giyilebilir cihaz da var. Bazı taşınabilir teknolojiler:

 • Akıllı telefonlar
 • Tabletler
 • Dizüstü bilgisayarlar
 • Bluetooth cihazlar
 • Giyilebilir teknoloji
 • Hayatınızın kolaylaştıran küçük taşınabilir diğer ürünler

Bunların detaylarının yukarıdan bakabilirsin. Hayatın da en çok kullanmak istediğin taşınabilir cihaz nedir bizimle paylaşırmışsın. Daha fazla okumak için bildirimlere izin ver (Masa üstünde isen zil butonunu bas alt köşede:)) (Mobildekiler aşağıdaki abone ol butonuna basarak bildirimleri açabilirsin. Bu yazılar kaçmaz:))

Ömer Yücekaya

Paylaş
Yazar:
Ömer Yücekaya

Yakın Zamanda Gönderilenler

Dünyanın En popüler 5 işletim sistemi (İstatistikleriyle)

Başta akıllı telefonlar olmak üzere arkalarında karmaşık birçok sistemin olduğu bilgisayarları kolayca kullanabiliyoruz peki bunu…

2 sene önce

Hayatımızı Değiştiren Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Bilgi ve iletişim teknolojileri deyine eminim aklına bir şeyler gelmiştir. Şimdi beraber tanıma, hayatımızdaki yerine,…

3 sene önce

Gezegenler Ve Uyduları: En Çok Bilinen 163 Doğal Uydu

Gecemize ışık katan ayı biliyorsundur. Peki sadece bizim mi ayımız var. Tabi ki hayır Diğer…

3 sene önce

Halkası Olan Gezegenler Hangileridir ?

Hepimiz uzayın o eşsiz ihtişamı içerisinde kaybolur gideriz o ihtişamın en göz alıcı detayına sahip…

3 sene önce

Uzay Sondası Nedir ? Uzay sondasının Özellikleri Nelerdir ?

Uzayı bizim için keşfeden uzay sondası nedir ve bizim için neden bu kadar önemli olduğunu…

3 sene önce

Uzaya Gidiş Bileti Uzay Mekiği Nedir ?

Uzay mekiklerini gördüysen ne kadar büyüleyici olduklarını fark etmişsindir. Onları böylesine büyüleyici yapan özelliklerini ve…

3 sene önce