Teknoloji

Teknoloji İle Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır ?

Günümüzde teknolojinin faydalarını sayılamayacak kadar çok . Kullandığımız akıllı telefonlardan tutun da uzaya gönderilen uydulara kadar bir çok alanda bizim hayatımızı daha iyi hale getirmek için durmadan geliştirilmekteler. Teknoloji o kadar gelişti ki yakın gelecekte uzaya normal insanlar bile seyahat edebilecekler.

İnsanları buraya kadar getiren teknolojinin uzay araştırmaları arasındaki ilişkinin nasıl ve neden önemli olduğuna gel beraber bakalım.

Teknoloji ile Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki vardır
Teknoloji ile Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki vardır

Teknoloji ile Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki vardır ?

Bu sorunun cevabını daha iyi anlamak için önce kısaca teknolojinin ne olduğuna bir bakalım. Teknoloji kelime anlamı ile Tehnikos ustalık ve teknik bilgi anlamına gelirken, logia ise sanat, bilim, yetenek anlamlara gelmektedir. Peki bunu asıl anlamı ne derseniz onu da: ”Bir sanayi alanında gücü ve bilgiyi biriktirme, denetleme, işleme, iletme gibi amaçlarla oluşturulan makinelerin, araç gereçlerin, aygıtların, yöntemlerin vb. tümünü kapsayan uygulama bilgisi.” diye tanımlarız.

“Teknoloji ile ilgili daha fazla bilgi için Teknoloji nedir yazımıza bakabilirsiniz.”

Teknoloji ile Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki vardır
Teknoloji ile Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki vardır

Uzay araştırmaları ile teknoloji arasında doğrudan bir ilişki mevcuttur çünkü uzay araştırmaları yapabilmek için teleskoptan tutunda keşif için yollanan uzay sondalarına kadar teknoloji sayesinde kullanabiliyoruz. Bunun en güzel örneği geçtiğimiz günlerde Bennu adını taşıyan Apollo sınıfı asteroide ‘Osirix-Rex‘ adındaki uzay aracı ile başarı bir şekilde temas etikten sonra analiz edebilmek için asteroit den numune toplandı. Bu numune sayesinde asteroidler hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiz. (Tabi dünyaya Eylül 2023 de gelmesi planlanıyor. )

Uzay aracı Osirix-Rex‘in Bennu ya temas ettiği o an.

Uzayla ilgi yapılan bu araştırmalar sayesinde bilimsel olarak daha fazla bilgi sahibi olurken aynı zaman da bilim daha da derinleşiyor. Bilimin derinleşmesi ise teknolojik aletlerin gelişmesini yeni teknolojilerinse ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu teknolojileri ise ulaşım, sağlık, sanayi ve eğitim alanlarında daha da gelişmemizi sağlıyor.

mars-yüzeyinde -hareket-eden -bir-uzay-aracı-rover
Teknoloji İle Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır ?

Dünyada teknoloji açısından gelişmiş ülkelerin uzay ile bu kadar ilgilenmesinin bir sebebi de bu. Ayrıca uzaya gönderdiğimiz bir çok uydu sayesinde hem bilimsel araştırmalar yaparken hem de günlük hayata kullandığımız başta kablosuz teknolojiler olmak üzere bir çok şeyi Uydular sayesinde kullanabiliyoruz.

Bunu söylemeden geçmek istemedim uzay sondaları yaptıkları keşiflerin bir diğer amacı ise o gezegende yaşam bulmak veya bizim yaşayabilme ihtimalimizin olduğu bir başka gezegen bulabilmek bunun nedeni olası bir kıyamete insan neslinin yaşaya bileceği bir gezegenin olması. Bunu teknoloji ile pek ilgisi olmasa da biz insanlar ile ilgisi var.

uzay mekiği nedir - uzay mekiği yardımı ile gönderilen uydu
Dünyanın yörüngesinde dolaşan uydulardan bir tanesi

İlerde uzay madenciliği sayesinde yeni elementlerin keşfedileceği ve daha fazla cevhere sahip olacağız bu da teknolojinin gelişmesinde ve ilerlemesine oldukça katkı sağlayacağını düşünüyorum. Geleceğe hazırlıklı olmak için Teknoloji ile Uzay araştırmaları arasında nasıl bir ilişki vardır ? sorusuna cevap verebilmeliyiz.

Uzay Araştırmaları Sayesinde Gelişen Teknolojiler.

  • İç organlarımızı görüntülenmesini ve hayati tespitler yapılmasını sağlayan MRI cihazı, Uzay araştırmaları sayesinde keşfedilmiştir.
  • kanserin türünü bulmak için kullanılan kanser detektörü de uzay gereçlerinin kusurlarının tespiti için geliştirilmişti.
  • Okuma gözlüklerinde kullanılan çizilmez camın patenti de NASA‘ya ait.
  • Taşınabilir bilgisayarları ilk defa astronotlar tarafından kullanıldı.
  • Biraz ilginç gelebilir ama dondurulmuş gıdaları ‘da buraya ekleyebiliriz
  • Yeni doğmuş bebeklerin vücut ısılarını ölçmek için kullanılan kulak termometreleri uzay araştırmaları esnasında bulunmuş ve ilk defa Nasa tarafından kullanılmıştır.
  • Herkesin kullandığı telefonlar ve televizyonlarda uzaya gönderilen uydular ve uzay araştırmaları sayesinde varlar.
  • Beyin ameliyatlarını 10 kat daha kolay hale getiren ve beynin 3D imajını çıran endoskopi cihazı NASA’nın yardımları ile geliştirildi. Bu cihaz sayesinde normalde görünmeyen ve beynin içerisin de bulunan tümörleri görünmesini sağladı. Bunulanda kalmayıp beyin ameliyatlarını beyne zarar vermeden yapılmasını sağladı.
  • Yolcu uçaklarında gördüğünüz üst kanat teknolojisi de NASA tarafından dizayn edilen teknolojilerden bir tanesi. Bu teknolojiyi kullanan uçaklar daha az yakıt harcayarak daha çok yol kat edebiliyor.
  • Günümüzde trenlerde ve uçaklarda camların donmasını engellemek için kullanılan teknoloji de ilk defa uzaya gönderilen uzay mekiklerinin buzlanmadan zarar görmesin diye kullanıldı.

Aslında bu listeyi çok daha uzun ama bu listeyi başka bir yazımızda detaylı ele alacağız. Teknoloji İle Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır ? yazımızın sonuna geldik (aşağıda özet var ) düşüncelerinizi yorumlarda belirtin.

Teknoloji İle Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır Kısaca (Yukarının Özeti)

Bu kısım zamanı olmayanlar için ama yukarıyı okumanızı tavsiye ediyorum. Önce daha iyi anlaman için teknolojinin ne olduğuna bir bakalım. Teknoloji: ”Bir sanayi alanında gücü ve bilgiyi biriktirme, denetleme, işleme, iletme gibi amaçlarla oluşturulan makinelerin, araç gereçlerin, aygıtların, yöntemlerin vb. tümünü kapsayan uygulama bilgisi.” diye tanımlarız.

Uzay teknolojileri gelişti ve insanlar uzaya uydular ve daha bir çok şey yolladılar bu teknolojileri geliştirirken şuan kullandığımız bir çok şeyinde yapılmasını sağladılar. Uzay araştırmaları için kullanılan bir çok şey başta tıp olmak üzere bir çok alanda kullanılıyor örnekleri yukarıda var bakabilirsin.

Uzun lafın kısası teknoloji gelişti bu sayede uzay araştırmaları başladı uzay araştırmaları sayesinde elde edilenlerle teknoloji daha da geliştirildi ve gelişen teknolojiyle uzayı daha iyi araştıracak teknolojiler üretildi ve geliştirildi. Uzay araştırmaları olmasaydı teknoloji bu kadar hızlı gelişemezdi teknoloji olmasaydı uzay araştırmaları da olmazdı. Teknoloji İle Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır yazısı ile ilgili merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter
Instagram
LinkedIn
Share
WhatsApp
RSS
Pinterest
fb-share-icon