Teknoloji

Bir Parçamız Haline Gelen Teknoloji Nedir ?

Teknoloji aslında ben dahil bir çok kişinin olmazsa olmazı onunla uyur onunla güne uyanırız çoğu zamanda büyüklerimizden azar işitiriz “Yine mi o telefonun başındasın koca adam oldun artık hala telefon düşmüyor elinden “diye bizi azarlarlar ama kendileri de kullanmaktan geri kalmaz:)

teknoloji ve insanları narasındaki ilişkisi /teknoloji nedir ?

Büyük ihtimal sen’de bizim gibi bir teknoloji bağlısısın. Aslında bu o kadar da kötü bir şey değil tabi doğru kullanabilirsen. “Demesi kolay nede olsa ” diyerek bana kıza bilirsin ama bu yazımda amacım teknoloji nedir sorusuna cevap vererek teknolojiyi tanımanı sağlamak ve teknolojinin faydaları ve zararlarını anlatarak teknolojiyi daha iyi anlamana ve kullanmana yardım etmek.

Teknoloji nedir ?

Öncelikle neymiş şu teknoloji bir bakalım: Teknoloji Yunancada Tehnikos ve logia kelimelerin birleşiminden oluşur kelime anlamına baktığında Tehnikos: Ustalık ve teknik bilgi anlamına gelirken logia:  sanat, bilim ve yetenek anlamlara gelmekte.

Peki bunu asıl anlamı ne derseniz onu da :”bir sanayi alanında gücü ve bilgiyi biriktirme, denetleme, işleme, iletme gibi amaçlarla oluşturulan makinelerin, araç gereçlerin, aygıtların, yöntemlerin vb. tümünü kapsayan uygulama bilgisi.” diye tanımlarız.

Yukarıda hep akıllı telefonlardan örnek verdik ama tekerlek gibi basit olsa da Teknoloji’nin içine giriyor. Şimdi teknoloji nedir sorusunun cevabını öğrendiğimize göre Teknolojinin önemine geçebiliriz. (Aşağıda)

teknoloji nedir ?

Teknolojinin Önemi

Teknolojinin önemini anlamak için kafanı kaldırıp etrafa bakman yeterli yada vaz geçtim önünüzde zaten bir teknolojik alet var ama yinede bir bak etrafına daha iyi anlamanı sağlar. En çok bulunduğumuz yer evlerimizde bulunan ev eşyalarının çoğu artık teknolojik ve bir çok ev işinde bize yardım ediyorlar.

Sadece ev’de de değil Eğitimden fatura ödemeye, seyahatten haberleşmeye kadar sayamayacağım bir çok şeyi teknoloji sayesinde fazla çaba harcamadan kolayca yapıyoruz. Peki ya bu teknoloji olmasaydı neler olur diye hiç düşündün mü ?

Dişlilerin oluşturduğu makineler sayesin hayatımız daha kolay. Bu teknolojinin faydalarına güzel bir örnek

Küçük bir zamanda yolculuk yapalım ve daha elektriğin dahi olmadığı günlere gidelim. En çok bulunduğumuz evden başlayalım işe. Artık çamaşır makinesi, bulaşık makine, buz dolabı veya diğer mutfak eşyaları yok çamaşır ve bulaşık sende eline kuvvet. Buz dolabı yok yiyecekleri saklaman gerek yoksa bozulup çöpe gidecek buna çözüm bulmasın yoksa kışın aç kalırsın.

Artık telefon veya televizyon da yok yaşadığın yerin dışından haber alman haftalar hatta aylar alabilir gözün yollarda postacıyı bekleyeceksin artık. Açıkçası düşüncesi bile bir hayli zor ama günümüzde öylemi bir telefona bakmak yeterli. Dünyanın öbür ucunda olanları canlı izleyebilir, Haber alabilir ,fatura ödeyebilir ve nicelerini yapabilirsin.

Teknolojinin zararlarından biride insanların yerine geçen robot insanlar. Teknoloji nedir ?

Ev de kullandığımız şeyler bile bu kadar hayat koşullarımızda fark ediyorken birde evin dışında kullandığımız arabalardan ,uçaklardan , yapay zekalardan, nano teknolojilerden bahsetmiyorum bile sen düşün. Uzun lafın kısası teknoloji hayatın bir çok yerinde bizim için hayatın meşakkatini azaltıyor ve bize daha rahat bir hayat sunuyor. Teknolojiyi önemli yapan da bu çünkü daha iyi yaşamamızı sağlıyor.

Teknolojinin Faydaları Nelerdir ?

Yukarıdan anladığın gibi teknolojinin faydaları oldukça çok bu faydaların en önemlilerini bir liste haline getirdim bu liste teknolojinin faydalarının ne olduğunu okuyunca daha iyi anlayacaksın

 • İnsanlar hastalandıklarında veya yaralandıklarında sağlık teknolojisi sayesinde olabildiğince optimum düzeyde sağlıklarına kavuşuyorlar
 • İletişim teknolojisi sayesinde Dünyanın öbür ucundan haber almak ve göndermek sadece bir kaç tık ötede.
 • Eğitim kolaylaştı artık dünyanın öbür ucundaki insanlardan dahi ders alabilecek duruma geldi.
 • Eskiden uzun ve zorlu yolları şimdi uçak, otomobil, otobüs gemi ve tren gibi taşıtlarda olabildiğince kısa zamanda kat edebilirsin
 • Zamandan tasarruf ediyoruz uzun süren ansiklopedilerin içeriğini araştırmaktansa google ‘a iki kelime yazdık mı olan her şey önümüzde
 • Evimizden çıkmadan bir kaç tıkla ihtiyacımız olan ayağımıza kadar getirtiyoruz.
 • İnsanlar E-ticaret sayesinde dünyanın öbür ucundaki birine ürün satabilir ve bu şekilde para kazanabilir.
 • Sanayi teknolojisin ‘de gelişmesi ile birlikte artık ürünler daha kısa zamanda ve neredeyse kusursuz yapılmaktalar.
 • Kameralar ve alarmlar sayesinde daha güvenli bir hayat yaşıyoruz bunun yanı sıra hırsızlar, parmak izi ,yüz tanıma sistemleri ve Dna analizleri sayesinde çok çabuk yakalanmaktalar.
 • Teknolojinin gelişmesi her sektör gibi eğlence sektörünü’ de değiştirdi artık hızlı trenlerden tutunda bilgisayar oyunlarına kadar geniş bir hacme kavuştu. Eğlence sektöründen bahsederken oyun sektöründen bahsetmemek olmazdı. Oyun sektörü Film sektörünü geride bıraktı yani artık oyunlar filmlerden daha çok tercih edilir durumda.
 • Gelişen teknoloji sayesinde yeni iş alanları ortaya çıktı.
 • Uzaya gönderdiğimiz uzay sondaları ve uzay teleskoplar sayesinde evren ve dünya hakkında bir çok bilgi edindik .(Daha fazla bilgi için teknoloji ile uzay araştırmaları arasında nasıl bir ilişki vardır. )

Ve de sayamadığım daha niceleri bulunmakta. Teknoloji nedir ? Artık bu soru hakkında aklınıza daha fazla şey var çok geçmeden zararlarında bakalım…

Teknoloji nedir? ve Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir ?

Hep iyi yanlarından bahsettik ama bu teknolojinin yanında getirdiği zararlar yok mu ? Tabi ki var.

 • Ne yazık ki bir çok alanda olduğu gibi silah teknolojilerde gelişmekte ve gittikçe daha tehlikeli olmakta olası bir nükleer savaş dünyanın sonunu getirebilir.
 • insanlar evinden çıkmadan işlemlerini yapabildiği için tembelleşmekte ve evinin 10 dk uzağındaki yere bile gitmemekte.
 • Artık gizlilikte de azalmakta kötü niyeti insanlar bir çok kötü nedenden ötürü bilgilerinizi öğrenmeye çalışıyor. Dikkatli olun ve her önünüze gelen yere bilgilerinizi vermeyin.
 • Büyük fabrikalar durmadan çevreyi ve doğayı kirletmekte buda başta iklim değişikliğiyle birlikte bir çok sorun getirmekte
 • İnsanlar artık sosyalleşmek için dışarı çıkmak yerine sosyal medyayı tercih etmeye başladı buda tembelliği iyice artırdı (tabi şu günlerde evde kalmalısınız en azından Corona salgını geçinceye dek).
 • Çocuklar artık dışarıda oynamak yerine telefon ve tabletleriyle oynuyorlar buda asosyallik, obezite, radyasyona maruz kalma, uykusuzluk, hiperaktivite gibi bir çok sorunu doğuruyor.
 • Teknoloji geliştikçe bir çok insanın mesleğinden olacak mesela drone ile siparişler yaygınlaşırsa kargocular işsiz kalır.
 • Git gide daha az ağaç görür olduk her yer beton yığını Haline geldi doğanın azalması ile artık insanlar daha depresif bir ruh haline büründü.
 • Her tarafımız radyasyon bulunmakta artık Biz farkında olma sakta vücudumuza oldukça zararı var.
 • Doğal kaynakların hızlı tükenmesi dünyanı dengesini bozmakta ve küresel ısınmaya neden olmakta
 • Artık etrafımızdakilerle konuşmaz olduk git gide asosyal bir toplum haline geliyoruz. Bu da toplumun bütünlüğüne ve komşuluk duygularına zarar vermekte
 • Uzaya gönderdiğimiz uydular ve araçların bize oldukça faydası varama işlevi biten uydular yörüngede kalmaya devam ediyor buda uzay kirliliğine neden oluyor.

Teknolojinin bir çok faydası dahi olsa yanında getirdiği zararları da var bu yüzden kullanırken kaç saat kullandığına ve nasıl kullandığına dikkat et çünkü teknoloji seni vezirde yapar rezilde.

Teknoloji Nedir Kısaca (Yukarının Özeti)

Bu kısım acelesi olanlar için ama yukarıyı okumanı tavsiye ederim çünkü orası daha detaylı ve anlaman için daha fazla örnek yer almakta.

Öncelikle teknoloji nedir ona bakalım. Teknoloji kelimesi Yunancada tehnikos ve logia kelimelerin birleşiminden oluşmakta Tehnikos: Ustalık ve teknik bilgi anlamına gelirken logia:  sanat, bilim ve yetenek anlamlara gelmekte. Teknoloji nedir sorusunun Kısaca cevabı İnsan hayatını kolaylaştıran ve bir amaca hizmet eden her şey teknolojidir. tekerlekten tutunda uçağa kadar elinde tuttuğun telefondan uzay araçlarına kadar her şey teknolojinin bir parçası.

Teknolojinin önemini anlamak için günlük hayata kullandığın şeylere bakman ve onların olmadığı bir dünya düşünmen yeterli. Açıkçası böyle bir dünyayı düşünmek bir hayli yorucu çünkü günümüzde her şeyimizi kolaylaştırdı ama bizi çabuk yorulan insanlar haline getirdi.

Yani teknolojinin faydalarının yanında zararlarımda var bunları yukarıda listeledim istersen bakabilirsin. Bu kısımda teknoloji nedir konusunu kısaca özetledim. Yazımızı bitirmeden önce son olarak şunları söyleyeyim: Teknoloji aslında bir silah ve her silahın ortak zaafı kullanıcısıdır.

Mobildekiler aşağıdaki abone ol butonuna basarak en güncel yazılarımız herkesten önce erişme fırsatına sahip olabildiler. Bilgisayar kullanıcıları ise sağ alt köşede bulunan zile basarak en güncel yazılarımızı herkesten daha önce erişme fırsatını yakalayabilir.

Omer Yucekaya

Paylaş
Yazar:
Omer Yucekaya

Yakın Zamanda Gönderilenler

Dünyanın En popüler 5 işletim sistemi (İstatistikleriyle)

Başta akıllı telefonlar olmak üzere arkalarında karmaşık birçok sistemin olduğu bilgisayarları kolayca kullanabiliyoruz peki bunu…

2 sene önce

Hayatımızı Değiştiren Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Bilgi ve iletişim teknolojileri deyine eminim aklına bir şeyler gelmiştir. Şimdi beraber tanıma, hayatımızdaki yerine,…

3 sene önce

Bırakamadığımız Taşınabilir Teknolojiler Nedir ?

Hayatımızı bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değiştiren taşınabilir teknolojilere ve bu değişimin en güzel…

3 sene önce

Gezegenler Ve Uyduları: En Çok Bilinen 163 Doğal Uydu

Gecemize ışık katan ayı biliyorsundur. Peki sadece bizim mi ayımız var. Tabi ki hayır Diğer…

3 sene önce

Halkası Olan Gezegenler Hangileridir ?

Hepimiz uzayın o eşsiz ihtişamı içerisinde kaybolur gideriz o ihtişamın en göz alıcı detayına sahip…

3 sene önce

Uzay Sondası Nedir ? Uzay sondasının Özellikleri Nelerdir ?

Uzayı bizim için keşfeden uzay sondası nedir ve bizim için neden bu kadar önemli olduğunu…

3 sene önce