Tetris Nedir ? Bir Zamanların Efsanesi.

Eminim hepiniz tetris’i duymuşsunuzdur.Günümüzde o kadar popüler olmasa da zamanının efsane oyunlarından bir tanesiydi. eskiden öyle tabletler yoktu ama atariler vardı çabalardık orada en yüksek puanı almaya çalışırdık ne mutlu olurduk o atarilere oynayınca :).

tetris-nedir
tetris nedir

Tetris dört anlamına gelen”Tetra” ve “Tenis”kelimelerinin birleşiminden oluşmakta. Tetris ilk defa Sovyet Bilgisayar mühendisi Aleksey Pajitnov tarafından 1984 yılında   Electronika 60 adlı bilgisayarda tasarladı. Bu bilgisayar o kadar Kötüydü ki ilk tasarımı harflerle yaptı evet yanlış okumadın HARFLERLE yani ilk tetris tekst temeliydi. Aleksey tetrisi yaparken küçükken oynadığı bulmaca tarzı oyun olan  Katamino’dan esinlendi. Katominada bulunan 5 kareli 12 şekli sadeleştirip 4 kareli 7 şekle indirmek zorunda kaldı malum bilgisayar anca bunlara izin veriyordu. Tetris ilk başta sovyet malıydı çünkü Aleksey Pajitnov o sıralar Sovyet Bilim Akademisinde çalışan bir Bilgisayar mühendisiydi ve bunu Donanımı test etmek için tasarladı.

Tetris 90’larda çok popülerdi ancak tüm parayı çalışma saatlerinde yaptığı için çalıştığı akademiye gidiyordu. Ta ki 1996’da Pajitnov ve Henk Rogers, Blue Planet adında bir şirket kurup tetrisin haklarını alıncaya dek.

Nasıl Oynanır

Bunu hepinizin bildiğine eminim ama ben yinede bir tekrar edeyim dedim. Kareler bir araya gelerek tetrominoları oluşturuyor tetrominolar ise I,O,T,S ve L şekillerini alıyor bu şekiller aşağı doğru gelmeye başlıyor ve bunları boşluksuz yatay bir sütun tamamlarsanız yok oluyor ve oyuncu için yer açılıyor böylece oyun daha uzun ve bağlayıcı bir hal alıyor.

Tetris Etkisi Nedir ?

Eminin sizde bir oyunu uzun süre oynadıktan sonra oyunu kapatsanız da aklınızda hala oyunla ilgili şeyler görüyorsunuz dur. Mesela kendinizce bu boşluğa en uygun tetrominonun hangisi olduğunu düşünüyor veya bir şeyi devirmek için Angry Bird’ü hangi açıdan fırlatsam diye düşünüyorsanız güzel bir örneksiniz. Örnekte görüldüğü gibi oyunu bırakmanızda beyniniz oynamaya devam eder.

Peki beynimiz biz bırak sakta neden oynamaya devam eder ?

Bir görevi uzunca bir süre yerine getirirseniz beyniniz artık bu görevi çok önemli bir görev olarak kabul eder ve görevi gerçekleştiren nöronlar arasındaki bağları güçlendirmeye çalışır. Beynimizin işleyişi gereği hayatımızı en kolay hale getirmemiz için önemli gördüğünü geliştirmekte

Aslında bu tetris sevenler için sevindirici çünkü bu etki beyninizin daha iyi olma çabasının bir sonucu…

tetris nedir ve tetris etkisi nedir ?

tetris nedir yazımızla ilgili sorularınızı ve merak ettiklerinizi aşağıda bizimle paylaşın

<