Uzay kirliliği nedir ? Nasıl Oluşur?

Uzay kirliliği belkide ilerde dünyamızın en büyük sorunlarında bir tanesi olacak .Biz insanlar bu sorun iyice büyümeden çözmeliyiz. Peki bu Uzay kirliliği nedir ve uzay kirliliğinin nedenleri nedir diye merak ettiyseniz okumaya devam edin.

Dünyanın etrafında rastgele yörüngelerde hareket eden ve hiçbir işlevi olmayan insan yapımı objelere UZAY ÇÖPÜ denir. Uzay çöplerinin içerisinde ömrü tükenmiş uydular,roketlerin uzaya bırakılan üst aşamaları ve yörüngede oluşan patlama sonrasın’da çıkan enkazlar yer alır.

İnsanlar uzay kirliliğini görmediği ve günlük hayata pek fazla etkilemediği için pek umursamıyorlar ve ne yazık’ki bazı insanlar bu durumun farkında bile değil .

 Uzayda yaklaşık olarak 50.000’den fazla uzay çöpü olduğu tahmin ediliyor.(Nasa 5 cm ile 1 m arasında yaklaşık 21.000 cismi de takip etmektedir) bu çöpler saate 17398 mil/saat(28.000 km/saat) hızla hareket etmekte bu hızda nasıl bir cisme çarparsa çarpsın hasar vereceği kesin.

Bu çarpışmaları göze alamayan Nasa  çarpışmaları nasıl atlatabileceği konusunda uzun zamandır devam eden bir kılavuza sahiptir.

uzay-kirliliğinin-nedenleri
uzay-kirliliğinin-nedenleri

Uzay kirliği neden oluşur

4 ekim 1957′ de insanlık büyük bir adım attı ve Sputnik I yörüngeye oturtuldu 3 aydan fazla kalmasına rağmen Sputnik I sadece 3 hafta çalıştı ve 2 aydan fazla dünyanın etrafında dolaştı Sputnik I aslında uzay çöpüne güzel bir örnektir. Uzay çöpleri :uydu parçalarından,kullanılmayan uzay araçları,uzay mekiği parçaları, yardımcı roketler, silahlara ve buna benzer bir çok çeşidi bulunmakta. Oluşan kazalar sonucu parçalan uydular daha fazla uzay çöpüne de neden olmaktadır.

10 şubat 2009’da kulanım dışı olan bir Rus uydusu aktif bir ABD İridyum ticari uydusu ile çarpışmış ve onu yok etmiştir bu kaza sonucu uzay çöplerinin arasına 2000 parça daha eklendi

Bu konuyla ilgi  Avustralya galaksiler arası temizlik firması Sabre Aeronautics’in şefi Jason Held uzay kirliliğiyle ilgili şunları söylüyor

“Havacılığın ilk günlerini düşünürseniz, hava trafik kontrolüne ihtiyacınız yoktu. Çünkü yeterince uçak yoktu. Uçak sayısı artınca birkaç kaza yaşandı ve havadaki trafiğin kontrol edilmesi gerekliliği ortaya çıktı. Aynı durum uzaydaki atıklar için de geçerli. İnsanlar şimdi uzaydaki tıkanıklığı görmeye başlıyorlar. Eğer yörüngede bir uydu varsa ve bir nedenden dolayı devre dışı kalıyorsa muhtemelen saniyede 8 kilometre hızla uçan dev bir uzay çöpü çarpmıştır varsayımını yapabiliyorlar”

Uzay kirliliği nasıl temizlenir

Aslında bu konuda çalışma yapan bir sürü şirket bulunmakta.

Bazı şirketler güçlü lazerler kutlanarak çöpü yörüngenin dışına itmek isterken, ABD Savunma Gelişmiş Araştırma Proje Ajansı (DARPA) ise balık ağı mantığıyla çalışan 200 dev ağla donatılmış bir “uzay çöp kamyonu”  yatırım yapıyor.Ne yazık ki bu tür projeler daha tam anlamıyla gelişmedi.

Uzay çöpleri nasıl Temizlenir
<