Uzay

Bilinmezlikler Harikası Uzay Nedir ?

Uzay nedir sorusunu sorunca eminim hepinizin aklında bir şeyler geliyordur kiminizin aklına asteroidler, kiminizin aklına yıldızlar, kiminizin aklına daha farklı şeyler. Her insan hayatında bir an dahi olsa uzayı merak etmiştir günümüzde uzayla ilgili bilgimiz sınırlı tabi önceki yüzyıllara göre oldukça fazla olsa da uzayın büyüklüğüne bakınca daha emekleme aşamasında olduğumuzu fark ediyorsunuz.

İnsanlar yüzyıllarca meraklarına yenik düşüp gök yüzüne bakarak yıldızları ve uzayı anlamaya çalıştılar. Bakalım insanların yüzyıllarca merak etiği ve halada merak etmeye devam etiği uzaya.

Uzayın Tanımı nedir ?

uzayın tanımı nedir uzayın en kısa tanımını anlatan video

Dünya ile galaksiler arasında bulunan sonsuz olduğu iddia edilen ama sonsuz olduğuna dair bir kanıt olmayan genişliğe uzay denir. Aslında uzay söylendiği kadar boş bir alan değildir. düşük yoğunluklu parçacıklar, Çoğunlukla helyum, hidrojen, ve plazma, ayrıca  manyetik alanlar,  Kozmik toz nötronalar, elektromanyetik radyasyon ve kozmik ışınlar içeren sert vakumsu bir alandır. Uzay ile dünya arasında keskin bir geçiş yoktur yukarı çıktıkça atmosfer incelmektedir. Uzayın ortalama sıcaklığı -270 °C ( 2,7°K,- 454,81 °F) Uzayın mutlak sıfır noktası ise -270 °C derecedir.

Uzayda tahmin edilen milyarlarca galaksi ve her galakside içinde milyonlarca yıldızlar, gezegenler ve sistemler bulunmakta. Bunca veriye sahip olmamızı sağlayan uzay araştırmalarının teknolojiyle ilgisini öğrenmek için Teknoloji ile Uzay Araştırmaları Arasında Nasıl Bir İlişki vardır yazımıza bakınız.

Albert Einstein’a göre Uzay Nedir ?

Albert Einstein’a göre uzay nedir: Elastike bir yapıya sahiptir ve cisimler bu elastike yapıyı büktüklerinden ötürü yer çekimi vardır. Einstein’ın popüler görelilik kuramı ‘da bunu açıklıyor. Uzayda zaman kavramı yoktur zamanı insanlar dünyadaki algılarıyla oluşturduğu bir kavramdır.

sorusuna cevap veren uzayla ilgili bir belgesel

Uzayda Neler Var ?

Başlamadan önce büyük patlamanın 13.7 milyar yıl önce gerçekleştiğini göz önüne aldığımızda ışığında ancak 13.7 milyar yıl ilerleyebileceğini söyleyelim yani bu bizim görebileceğimiz alanı göstermekte. kim bilir ötesinde hayal dahi edemeyeceğimiz neler var.

Gezegen

Bir yıldızın etrafında hareket eden ve Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) tarafından bu tanıma uygun bulunmuş gökcisimlerine gezegen denir. Bizim de içinde yer aldığımız güneş sisteminde Uluslararası Gökbilim Birliğinin kabul etiği 8 gezegen yer almakta ama Güneş sisteminin dışında yer alan ve gezegen sınıfına girebilecek büyüklükte ve yapıda başka yıldızların etrafında dolanan gökcisimlerinin keşfedildi.

Uzayda neler var : gezegenler ve güneş sistemi/ uzay nedir

1995-2005 yıları arasında 100 aşkın farklı yıldızın etrafında 150 den fazla gezegen keşfedildi. Keşfedilen gezegenlere güneş sistemi ile karıştırmamak için Güneş dışı gezegenler ismi verildi. Karışıklığı önlemek için bu tür gezegenlerin oluşturduğu guruplara yıldız sistemi veya gezegen sistemi dendi,

Yıldızlar

Geceleri bize ışık saçan ağırlıklı olarak helyum ve hidrojenden meydana gelen plazma kürelerine yıldızlar denir. Dünyadan çıplak göz ile yaklaşık 6000 tane yıldız görebilirsiniz bunlardan biride yaşam kaynağımız güneş dünyaya en yakın yıldız olur kendisi.

Yıldızlarında insanlar gibi ömrü ve yaşları vardır ama bizimki gibi kısa değil. Yıldızların çoğu 1 milyon ile 10 milyar arası yaşa sahiptir yıldızın büyüklüğü ile ömrü arasında ters orantı vardır çünkü yıldızların çekirdeğinde bulunan basınç ne kadar büyükse o kadar hızlı hidrojen yakar. Bu nedenle devasa yıldızlar 1 milyon yıl yaşarken minimum kütleli kızıl cüceler 10 ila 100 milyar yıl arasında yaşarlar.

uzayın neler var; yıldızlar

Kuyruklu Yıldız

İsimlerinin aksine yıldız değillerdir buz, donmuş gazlar ve kozmik toz karışımından oluşurlar. 1995 yılından beri 1024 tane kuyruklu yıldız kataloglamış ve yörüngeleri hesaplanmıştır.

uzayda neler var : kuyruklu-yıldız/

Takım yıldızları

birbirine çok uzak dahi olsalar da bir ardaymış gibi görünen yıldızlara takım yıldızları denir. İnsanlar bu takım yıldızlarına benzettikleri şeylerin isimlerini vermişler. Örneğin:   Küçükayı, Büyükayı, Orion( Avcı Takımyıldızı), Ejderha, Çoban, Kuzey Tacı gibi.

Asteroidler

Cüce gezegenlerden küçük olan yörüngeleri çoğunlukla Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında bulunan gök cisimleridir. Uydusu olan asteroid ida ve Çevresinde halkaları olan Charilko asteroidi gibi farklı bir çok asteroid bulunmakta. Asteroidler güneş sistemi kadar eski olduklarından dolayı güneş sisteminin oluşumu ile ilgili ipuçları barındırdıkları düşünülmektedir.

Uzayda neler var : asteroidler

Galaksiler

Düşüne bileceğiniz en büyük gök cisimlerinden biri de galaksiler diğer bir adıyla gök adalardır. Kütle çekimi ile birbirine bağlı olan yıldızlar, toz, plazma ve yıldızlar arası gazın oluşturduğu yıldızlar arası madde ve günümüzde pek anlayamadığımız karanlık madde den oluşan yapıdır.

Galaksiler 10 milyon ila 1 trilyon kadar yıldız içerebilirler ve galaksinin içerdiği tüm yıldızlar o galaksinin kütle merkezini eksen alan yörüngelerde hareket ederler. Galaksiler çeşitli nebulaları ,çoklu yıldız sistemlerini ve yıldız kümelerini içerebilir. Yaşam kaynağımız güneş Samanyolu galaksisinde bulunan 200 ila 400 milyar arası yıldızdan sadece biri. Ne kadar büyük olduğunu siz tahmin edin.

Kara Delikler

Çekim alanı ışınımı ve her türlü maddeyi kendisinden kurtulamayacak kadar güçlü olan büyük kütleli kozmik bir cisimdir. Kara delikler belirli bir niceliğe sahip maddelerin bir noktada toplanması ile oluşur ve bu maddeler ışık saçmadıkları için kara olarak nitelendirilir.

Karadelikler Einstein’ın genel görelilik kuramına göre tanımlanmıştır. Kara deliklerde zamanın yavaş geçtiğini veya durduğu tahmin edilmektir ve Kara delikler tekillilik’leri nedeniyle 3 boyutlu olmadıkları ve sıfır hacimli oldukları tahmin ediliyor. Doğrudan görülemeyeceği için çeşitli dalga boyları aracılığıyla keşfedilmekteler.

Uzayda neler var : kara delikler / uzay nedir

Meteorlar

Meteorlar Türkçesiyle gök taşları uzayda serbest bir biçimde dolaşan irili ufaklı taş parçacıkları. genelde iki gök cisminin çarpışması sonucu kopan parçalardır. Eğer dünyanın çekim kuvvetine girdiğiyse atmosfere girer ve eğer yok olmayacak kadar küçük değilse yer küreye kadar gelebilirler.

Uzay kirliliği

uzay kirliliği

Dünyanın etrafında rastgele yörüngelerde hareket eden ve hiç bir işlevi bulunmayan insan yapımı objelere uzay çöp denir. Uzay çöpleri içeresinde ömrü tükenmiş uydular, roketlerin uzaya bıraktığı üst aşamaları ve çarpışmalar sonucu ortay acıkan enkaz parçaları bulunmakta. Uzay kirliliği nedir yazımız ‘da bu konuyu detaylı şekilde ele aldık merak edenler oraya da baksın.

Uzay Nedir Kısaca (Yukarının Özeti)

Bu kısım acelesi olanlar için hazırladım ama yeterince bilgi sahibi olmak için yukarıyı okumlasın çünkü burada nede olsa yukarının özeti. Öncelik ile uzay nedir ona bir bakalım. Dünya ile galaksiler arasında bulunan sonsuz olduğu iddia edilen ama sonsuz olduğuna dair bir kanıt olmayan genişliğe uzay denir.

Uzay nedir kısaca

Aslında tam olarak boş sayılmaz çünkü içerisinde düşük yoğunluklu parçacıklar, Çoğunlukla helyum, hidrojen, ve plazma, ayrıca  manyetik alanlar,  Kozmik toz nötronalar, elektromanyetik radyasyon ve kozmik ışınlar yer almakta. Uzay nedir sorusunun cevabını öğrendiğimize göre Sıra geldi uzayda nelerin olduğuna. Uzayın içerisinde:

  • Gezegen
  • Yıldızlar
  • Asteroidler
  • Galaksiler
  • Kara delikler
  • Meteorlar
  • Uzay kirliliği

Yukarıda hepsini tek tek ele aldım içlerinden merak etiğin varsa yukardan bakabilirsin.

Uzay nedir yazımızın sonuna geldik. Mobildeysen aşağıdaki abone ol butonuna basarak en güncel yazılarımızdan haberdar olabilirsin yok eğer şuan bilgisayarındaysan korkma sağ alt köşedeki çan simgesine tıkla ve bildirimleri aç.

Ömer Yücekaya

Yorumları görüntüle

Paylaş
Yazar:
Ömer Yücekaya

Yakın Zamanda Gönderilenler

Dünyanın En popüler 5 işletim sistemi (İstatistikleriyle)

Başta akıllı telefonlar olmak üzere arkalarında karmaşık birçok sistemin olduğu bilgisayarları kolayca kullanabiliyoruz peki bunu…

2 hafta önce

Hayatımızı Değiştiren Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Bilgi ve iletişim teknolojileri deyine eminim aklına bir şeyler gelmiştir. Şimdi beraber tanıma, hayatımızdaki yerine,…

8 ay önce

Bırakamadığımız Taşınabilir Teknolojiler Nedir ?

Hayatımızı bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değiştiren taşınabilir teknolojilere ve bu değişimin en güzel…

9 ay önce

Gezegenler Ve Uyduları: En Çok Bilinen 163 Doğal Uydu

Gecemize ışık katan ayı biliyorsundur. Peki sadece bizim mi ayımız var. Tabi ki hayır Diğer…

9 ay önce

Halkası Olan Gezegenler Hangileridir ?

Hepimiz uzayın o eşsiz ihtişamı içerisinde kaybolur gideriz o ihtişamın en göz alıcı detayına sahip…

10 ay önce

Uzayın En İyi Kaşifi Olan Uzay Sondası Nedir ?

Uzayı bizim için keşfeden uzay sondası nedir ve bizim için neden bu kadar önemli olduğunu…

10 ay önce